Krajský soud v Ostravě · Usnesení

13 Co 184/83

Sbírka: R 23/1986

V PLATNOSTI

Rozhodnuto 1983-03-23 · ECLI:CZ:KSOS:1983:13.CO.184.1983.1

Právní věta

Podal-li účastník občanského soudního řízení odvolání proti rozsudku soudu prvního stupně u nepříslušného okresního soudu jinak než do protokolu (§ 218 odst. 2 o. s. ř.), nemá toto odvolání účinky řádně a včas podaného odvolání, pokud nebylo ve lhůtě podle ustanovení § 204 odst. 1 o. s. ř. předáno tímto nepříslušným soudem soudu příslušnému nebo orgánu, který má povinnost podání doručit ve smyslu ustanovení § 57 odst. 3 o. s. ř. (např. poště).

Plný text

Podal-li účastník občanského soudního řízení odvolání proti rozsudku soudu prvního stupně u nepříslušného okresního soudu jinak než do protokolu (§ 218 odst. 2 o. s. ř.), nemá toto odvolání účinky řádně a včas podaného odvolání, pokud nebylo ve lhůtě podle ustanovení § 204 odst. 1 o. s. ř. předáno tímto nepříslušným soudem soudu příslušnému nebo orgánu, který má povinnost podání doručit ve smyslu ustanovení § 57 odst. 3 o. s. ř. (např. poště). Rozsudkem okresního soudu v Olomouci bylo určeno, že žalovaný R. A. je otcem nezletilého O. M., narozeného 16. 8. 1979 z matky M. M.; nezletilý byl svěřen do výchovy matky a žalovanému bylo uloženo uhradit nezletilému žalobci dlužné výživné a nadále platit výživné po 400,- Kčs měsíčně. Proti uvedenému rozsudku podal odvolání žalovaný prostřednictvím svého právního zástupce. Odvolání se domáhal změny uvedeného rozsudku a zamítnutí návrhu v celém rozsahu; tvrdil, že nebylo prokázáno, že by matka nezletilého O. M. měla s ním pohlavní styk; domáhal se také krevní zkoušky vyšetření HLA antigenů u účastníků sporu. Krajský soud v Ostravě svým usnesením toto odvolání zamítl jako opožděně podané. Z odůvodnění: Odvolací soud se především zabýval včasností odvolání. I když je žalovaný R. A státním občanem Maďarské lidové republiky, nepřicházelo v daném případě v úvahu použití jiných procesních předpisů než předpisů československých. Ustanovení § 48 zákona č. 97/1963 Sb. o mezinárodním právu soukromém a procesním totiž stanoví, že československé soudy a notářství postupují v řízení československých předpisů, přičemž všichni účastníci mají rovné postavení při uplatňování svých práv. Platným procesním předpisem je tu občanský soudní řád (zákon č. 99/1963 Sb. /1/). Rozsudek okresního soudu v Olomouci z 20. 9. 1982 č. j. 11 C 76/80-161 byl cestou dožádání (při použití dohodnuté formy přímého styku ve smyslu článku 3 Smlouvy mezi Československou socialistickou republikou a Maďarskou lidovou republikou o úpravě právních vztahů ve věcech občanských, rodinných a trestních, vyhlášené vyhláškou č. 91/1962 Sb.) zaslán příslušnému soudu v Maďarsku se žádostí o doručení advokátu žalovaného. Podle dokladu o doručení, který je ve spise založen na č. l. 194, byl rozsudek právnímu zástupci žalovaného doručen do vlastních rukou 12. 1. 1983, což advokát potvrdil svým podpisem. Písemné vyhotovení rozsudku obsahovalo výslovné poučení o možnosti podat odvolání do patnácti dnů od doručení ke krajskému soudu v Ostravě prostřednictvím okresního soudu v Olomouci. Žalovaný podal prostřednictvím svého advokáta odvolání. Toto odvolání bylo sepsáno advokátem a podáno 25. 1. 1983 u soudu v Budapešti, i když adresováno bylo okresnímu soudu v Olomouci. Toto odvolání bylo pak předáno poště k přepravě na adresu okresního soudu v Olomouci 2. 2. 1983, o čemž svědčilo razítko na obálce doporučené zásilky R 1376 Budapest 62 – 3977 – 6. Odvolací soud dospěl k závěru, že uvedené odvolání proti rozsudku soudu prvního stupně je opožděné. Podle ustanovení § 204 odst. 1 o. s. ř. se odvolání podává do 15 dnů od doručení rozhodnutí u soudu, proti jehož rozhodnutí směřuje. Podle ustanovení § 204 odst. 2 o. s. ř je odvolání podáno včas také tehdy, jestliže bylo podáno po uplynutí patnáctidenní lhůty, jestliže se odvolatel řídil nesprávným poučením soudu o odvolání. Podle ustanovení § 218 odst. 1 písm. a) o. s. ř. odvolací soud zamítne odvolání, které bylo podáno opožděně. jako opožděné nemůže být zamítnuto odvolání, které bylo ve lhůtě podáno u odvolacího soudu nebo do protokolu u nepříslušného okresního soudu ( § 218 odst. 2 o. s. ř.). V projednávané věci byl rozsudek opatřen správným a srozumitelným poučením o právu podat odvolání a o lhůtě, kterou pro odvolání zákon stanoví; byly také přesně označeny soudy, u nichž lze odvolání podat. Odvolání žalovaného bylo sice podáno u soudu v Budapešti ještě před uplynutím patnáctidenní odvolací lhůty, tento soud ovšem nebyl ani soudem, který o věci rozhodoval v prvním stupni, ani soudem odvolacím. Odvolání přitom nebylo sepsáno protokolárně, ale bylo jen podáno u zmíněného soudu. Ustanovení § 57 odst. 3 o. s. ř. stanoví, že lhůta je zachována, je-li posledního dne lhůty učiněn úkon u soudu nebo podání odevzdaného orgánu, který má povinnost je doručit. Ustanovení § 218 odst. 2 a § 204 odst. 1 o. s. ř. jsou však ustanoveními speciálními, která platí pro posouzení včasnosti odvolání. U odvolání tedy nestačí, je-li ve lhůtě podáno u kteréhokoliv soudu, ale musí se tak stát buď u soudu, který ve věci rozhodl jako soud prvního stupně, nebo musí být podáno u soudu odvolacího; případně je včasné i odvolání sepsané nepříslušným soudem do protokolu. Podá-li účastník odvolání jinou než protokolární formou u nepříslušného soudu, nemá toto podání účinky včasného odvolání a jako včasné by mohlo být projednáno jen tehdy, pokud by bylo předáno orgánu, který má povinnost je doručit (poště), ještě před uplynutím zákonné patnáctidenní odvolací lhůty. Opačný přístup by byl v rozporu se zásadou rovnosti, jejímž projevem je mimo jiné i obsah článku 1 Smlouvy mezi ČSSR a MLR o úpravě právních vztahů ve věcech občanských rodinných a trestních, vyhlášené vyhláškou č. 91/1962 Sb.; podle tohoto článku mohou občané jedné smluvní strany před orgány druhé smluvní strany, které působí v občanských, rodinných a trestních věcech, vystupovat a podávat žaloby, přednášet žádosti a stížnosti, podávat návrhy, jakož i žádat provedení jiných úkonů potřebných k uplatnění svých práv, za stejných podmínek jako příslušníci druhé smluvní strany. Pokud by tedy bylo uznáno jako včasné odvolání podané účastníkem u nepříslušného soudu, aniž bylo učiněno protokolární formou, znamenalo by to ve svých důsledcích přiznání více práv občanu druhé smluvní strany, než československé procesní předpisy přiznávají svým vlastním občanům. Z toho, co bylo uvedeno, je tedy třeba učinit závěr, že v této věci podáním písemného odvolání u maďarského soudu dne 25. 1. 1983 nenastaly ještě účinky, které zákon s včasným odvoláním spojuje. Tyto účinky by nastaly pouze v tom případě, kdyby podání bylo předáno poště k přepravě na adresu okresního soudu v Olomouci nebo krajskému soudu v Ostravě do konci odvolací lhůty, jejímž posledním dnem byl 27. 1. 1983. Protože ale k podání zásilky k poštovní přepravě došlo až 2. 2. 1983, stalo se tak opožděně a odvolacímu soudu tedy nezbylo, než odvolání žalovaného zamítnout podle ustanovení § 218 odst. 1 písm. a) § 214 odst. 1 písm. a) o. s. ř. 1) Úplné znění tohoto zákona se změnami a doplňky bylo vyhlášeno pod č. 78/1983 Sb. Přihlásit k odběru Přihlášením k newsletteru souhlasíte se zpracovaním osobních údajů. Tisk RSS ©2026 Nejvyšší soud Na našich webových stránkách používáme soubory cookie, abychom vám poskytli co nejrelevantnější zážitek tím, že si zapamatujeme vaše preference pro opakované návštěvy. Kliknutím na „Přijmout vše“ souhlasíte s používáním všech souborů cookie. Můžete však navštívit „Nastavení souborů cookie“ a poskytnout kontrolovaný souhlas. Nastavení cookies Akceptovat vše Správa souhladů Zavřít Přehled ochrany osobních údajů Tento web používá soubory cookie ke zlepšení vašeho zážitku při procházení webem. Z nich se ve vašem prohlížeči ukládají soubory cookie, které jsou kategorizovány podle potřeby, protože jsou nezbytné pro fungování základních funkcí webu. Používáme také soubory cookie třetích stran, které nám pomáhají analyzovat a porozumět tomu, jak tento web používáte. Tyto soubory cookie budou ve vašem prohlížeči uloženy pouze s vaším souhlasem. Máte také možnost odhlásit se z těchto souborů cookie. Ale odhlášení některých z těchto souborů cookie může ovlivnit váš zážitek z prohlížení. Nezbytné Nezbytné Vždy povoleno Nezbytné soubory cookie jsou naprosto nezbytné pro správné fungování webu. Tyto soubory cookie anonymně zajišťují základní funkce a bezpečnostní prvky webu. Cookie Délka Popis cookielawinfo-checkbox-analytics 11 months This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". cookielawinfo-checkbox-functional 11 months The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". cookielawinfo-checkbox-necessary 11 months This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". cookielawinfo-checkbox-others 11 months This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. cookielawinfo-checkbox-performance 11 months This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". viewed_cookie_policy 11 months The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. Výkonnostní Výkonnostní Výkonnostní cookies se používají k pochopení a analýze klíčových výkonnostních indexů webových stránek, což pomáhá při poskytování lepší uživatelské zkušenosti pro návštěvníky. Analytické Analytické Analytické soubory cookie se používají k pochopení toho, jak návštěvníci interagují s webem. Tyto soubory cookie pomáhají poskytovat informace o metrikách počtu návštěvníků, míře okamžitého opuštění, zdroji návštěvnosti atd. Ostatní Ostatní Další nekategorizované soubory cookie jsou ty, které jsou analyzovány a dosud nebyly zařazeny do žádné kategorie. ULOŽIT A PŘIJMOUT Tyto stránky využívají Cookies. Používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s používáním Cookies. Zjistit více OK, rozumím

Dotčená ustanovení

Citovaná rozhodnutí (0)

Žádné citované rozsudky.

Tento rozsudek je citován v (1)