Nejvyšší soud · Usnesení

22 Cdo 1269/2001

V PLATNOSTI

Rozhodnuto 2001-09-06 · ECLI:CZ:NS:2001:22.CDO.1269.2001.1

Strojový souhrn generováno LLM

Nejvyšší soud České republiky odmítl dovolání žalobce proti rozhodnutí odvolacího soudu, které potvrdilo odmítnutí osvobození od soudních poplatků. Soud uvedl, že dovolání bylo podáno po uplynutí jednoměsíční lhůty stanovené § 240 odst. 1 OSŘ, a to i přes podání u soudu prvního stupně. Zákonná lhůta není prodloužitelná, a proto bylo dovolání považováno za zjevně opožděné. Soud také rozhodl, že žalobce nemá právo na náhradu nákladů dovolacího řízení.

Rubrum

22 Cdo 1269/2001 U S N E S E N Í Nejvyšší soud České republiky rozhodl v senátě složeném z předsedy JUDr. Jiřího Spáčila, CSc., a soudců JUDr. Františka Baláka a JUDr. Marie Rezkové, ve věci žalobce P. Č., zastoupeného advokátem, proti žalované J. Č., o vydání věci, vedené u Obvodního soudu pro Prahu 5 pod sp. zn. 8 C 29/99, o dovolání žalobce proti usnesení Městského soudu v Praze ze dne 21. prosince 1999, čj. 54 Co 706/99-60, takto:

Výrok

I. Dovolání se odmítá.

II. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů dovolacího řízení.

Odůvodnění

: Městský soud v Praze jako soud odvolací usnesením ze dne 21. prosince 1999, čj. 54 Co 706/99-60, potvrdil usnesení Obvodního soudu pro Prahu 5 (dále „soud prvního stupně) ze dne 24. září 1999, čj. 8 C 29/99-48, kterým nebylo žalobci přiznáno osvobození od soudních poplatků. Proti usnesení odvolacího soudu podal žalobce podáním adresovaným soudu prvního stupně, označeným datem 29. 8. 2000, předaným k přepravě poště 30 8. 2000, dovolání, doplněné přípisy z 9. 11. 2000 a z 29. 1. 2001. Podle části dvanácté, hlavy I, bodu 17 zákona č. 30/2000 Sb., kterým se mění zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony (dále jen „OSŘ“), dovolání proti rozhodnutím odvolacího soudu, vydaným přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona nebo vydaným po řízení provedeném podle dosavadních právních předpisů, se projednají a rozhodnou podle dosavadních právních předpisů. Podle § 240 odst. l OSŘ ve znění před novelou provedenou zákonem č. 30/2000 Sb. může účastník řízení podat dovolání do jednoho měsíce od právní moci rozhodnutí odvolacího soudu u soudu, který rozhodoval v prvním stupni. Uvedená lhůta je zachována i tehdy, je-li dovolání podáno v dané lhůtě u odvolacího nebo dovolacího soudu (§ 240 odst. 2 věta druhá OSŘ). Usnesení odvolacího soudu nabylo právní moci 18. 5. 2000, kdy bylo doručeno žalobci. Ve smyslu § 57 odst. 2 OSŘ byl posledním dnem jednoměsíční lhůty k podání dovolání 20. červen 2000. Dovolání podané až 30. 8. 2000 je tedy zjevně opožděné. Lhůta k podání dovolání je zákonnou lhůtou a není možné ji prodloužit. Prominutí zmeškání lhůty postupem podle § 58 OSŘ je vyloučeno (§ 240 odst. 2 věta první OSŘ). Nejvyšší soud proto podle § 243b odst. 4 a § 218 odst. l písm. a) OSŘ opožděné dovolání odmítl. Výrok o náhradě nákladů dovolacího řízení je odůvodněn ustanovením § 243b odst. 4, § 224 odst. l a § 146 odst. 1 písm. c) OSŘ, neboť neúspěšný žalobce nemá právo na náhradu těchto nákladů a žalované v souvislosti s dovolacím řízením náklady nevznikly. Proti tomuto usnesení není přípustný opravný prostředek. V Brně dne 6. září 2001 JUDr. Jiří S p á č i l , CSc., v.r. předseda senátu

Dotčená ustanovení

Citovaná rozhodnutí (1)

Tento rozsudek je citován v (0)

Doposud nikdo necituje.