Nejvyšší soud · Usnesení

22 Cdo 1634/2001

V PLATNOSTI

Rozhodnuto 2001-10-11 · ECLI:CZ:NS:2001:22.CDO.1634.2001.1

Strojový souhrn generováno LLM

Nejvyšší soud České republiky odmítl dovolání žalobců proti rozhodnutí odvolacího soudu, které potvrdilo návrh na uložení prohlášení vůle. Dovolání bylo zjevně opožděné, protože bylo podáno po uplynutí jednoměsíční lhůty určené § 240 odst. 1 OSŘ. Soud se opřel o § 243b odst. 4 OSŘ, podle něhož není možné promítnout zmeškání lhůty v případě dovolání. Rozhodnutí bylo založeno na zákonné lhůtě, která není prodloužitelná ani prostřednictvím § 58 OSŘ.

Rubrum

22 Cdo 1634/2001 U S N E S E N Í Nejvyšší soud České republiky rozhodl v senátě složeném z předsedy JUDr. Jiřího Spáčila, CSc., a soudců JUDr. Františka Baláka a JUDr. Marie Rezkové ve věci žalobců: A/ P. D. a B/ T. D., zastoupených advokátem, proti Městu J., zastoupenému advokátem, o uložení prohlášení vůle, vedené u Okresního soudu v Děčíně pod sp. zn. 17 C 149/99, o dovolání žalobců proti rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem ze dne 10. ledna 2001, čj. 10 Co 420/2000-30, takto:

Výrok

I. Dovolání se odmítá.

II. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů dovolacího řízení.

Odůvodnění

: Krajský soud v Ústí nad Labem jako soud odvolací rozsudkem ze dne 10. ledna 2001, čj. 10 Co 420/2000-30, potvrdil rozsudek Okresního soudu v Děčíně (dále „soud prvního stupně\") ze dne 17. března 2000, čj. 17 C 149/99-21, kterým byl zamítnut návrh, jímž se žalobci domáhali vydání rozsudku, kterým by soud uložil žalovanému povinnost uzavřít s nimi kupní smlouvu, jíž by jim do společného jmění prodal pozemek p. č. 6228/2 o výměře 75 m2 v obci a k. ú. J., oddělený od pozemku p. č. 6228 geometrickým plánem č. 575-272/98, schváleným 24. 3. 1999, za dohodnutou kupní cenu 3.750,- Kč. Proti rozsudku odvolacího soudu podali žalobci podáním označeným datem 14. 5. 2001, adresovaným a osobně soudu prvního stupně předaným 15. 5. 2001, dovolání. Podle části dvanácté, hlavy I., bodu 17 zákona č. 30/2000 Sb., kterým se mění zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony (dále jen „OSŘ\"), dovolání proti rozhodnutí odvolacího soudu, vydanému přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona nebo vydanému po řízení provedeném podle dosavadních právních předpisů, se projedná a rozhodne podle dosavadních právních předpisů. Podle § 240 odst. l OSŘ ve znění před novelou provedenou zákonem č. 30/2000 Sb. může účastník řízení podat dovolání do jednoho měsíce od právní moci rozhodnutí odvolacího soudu u soudu, který rozhodoval v prvním stupni. Uvedená lhůta je zachována i tehdy, je-li dovolání podáno v dané lhůtě u odvolacího nebo dovolacího soudu (§ 240 odst. 2 věta druhá OSŘ). Rozsudek odvolacího soudu v dané věci nabyl právní moci dne 15. března 200l. Ve smyslu § 57 odst. 2 OSŘ bylo posledním dnem jednoměsíční lhůty k podání dovolání úterý 17. dubna 2001. Dovolání podané až dne 15. května 2001 je tedy zjevně opožděné. Lhůta k podání dovolání je zákonnou lhůtou a není možné ji prodloužit. Prominutí zmeškání lhůty postupem podle § 58 OSŘ je vyloučeno (§ 240 odst. 2 věta první OSŘ). Nejvyšší soud proto podle § 243b odst. 4, § 218 odst. 1 písm. a/ OSŘ opožděné dovolání odmítl. Výrok o náhradě nákladů dovolacího řízení je odůvodněn ustanovením § 243b odst. 4, § 224 odst. 1 a § 146 odst. 1 písm. c/ OSŘ, neboť neúspěšní žalobci nemají právo na náhradu těchto nákladů a žalovanému v souvislosti s dovolacím řízením náklady nevznikly. Proti tomuto usnesení není přípustný opravný prostředek. V Brně dne 11. října 2001 JUDr. Jiří S p á č i l, CSc., v.r. předseda senátu

Dotčená ustanovení

Citovaná rozhodnutí (2)

Tento rozsudek je citován v (0)

Doposud nikdo necituje.