Nejvyšší soud · Usnesení

3 Tdo 293/2002

V PLATNOSTI

Rozhodnuto 2002-10-17 · ECLI:CZ:NS:2002:3.TDO.293.2002.1

Strojový souhrn generováno LLM

Nejvyšší soud zrušil usnesení městského soudu, které zamítlo stížnost státního zástupce jako opožděnou, protože byla podána včas. Soud uznal, že stížnost byla podána dříve než uplynula lhůta, a tedy nebylo splněno kritérium pro formální zamítnutí. Rozhodnutí o zastavení trestního stíhání proto muselo být přezkoumáno v souladu s procesními podmínkami. Soud přikázal městskému soudu věc znovu projednat a rozhodnout.

Rubrum

3 Tdo 293/2002 U S N E S E N Í Nejvyšší soud České republiky projednal v neveřejném zasedání konaném dne 17. října 2002 dovolání, které podala nejvyšší státní zástupkyně v neprospěch obviněného V. S., proti usnesení Městského soudu v Praze ze dne 20. 2. 2002, sp. zn. 6 To 122/2002, v trestní věci vedené u Obvodního soudu pro Prahu 4 pod sp. zn. 3 T 127/2001, a rozhodl t a k t o :

Výrok

Podle § 265k odst. 1 tr .ř. se zrušuje usnesení Městského soudu v Praze ze dne 20. 2. 2002, sp. zn. 6 To 122/2002. Podle § 265k odst. 2 tr. ř. se zrušují také další rozhodnutí na zrušené usnesení obsahově navazující, pokud vzhledem ke změně, k níž došlo zrušením, pozbyla podkladu. Podle § 265l odst. 1 tr. ř. se přikazuje Městskému soudu v Praze, aby věc v potřebném rozsahu znovu projednal a rozhodl.

Odůvodnění

: Usnesení Obvodního soudu pro Prahu 4 ze dne 21. 12. 2001, sp. zn. 3 T 127/2001 bylo podle § 314e odst. 1 písm. a) tr. ř. za použití § 188 odst. 1 písm. f) tr. ř. podmíněně zastaveno trestní stíhání obviněného V. S. pro trestný čin neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení, na zdravotní pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti dle § 147 odst. 1, odst. 2 tr. zákona, kterého se měl dopustit tím, že - ve zdaňovacích obdobích let 1999 a 2000 nechával strhávat ze mzdy zaměstnanců zálohy na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činosti, které pak neodváděl Finančnímu úřadu pro P. 8, a v uvedených obdobích tak způsobil tomuto finančnímu úřadu celkovou škodu ve výši 1.542.923,- Kč, - v letech 1998 až 2001 nechával strhávat ze mzdy zaměstnanců pojistné na sociální zabezpečení ve výši 8 % vyměřovacího základu dle zák. č. 589/192 Sb., které nepoukázal PSSZ, Z. 11, P. 5, a za uvedené období tak způsobil PSSZ škodu ve výši 180.810,- Kč, dne 31. 7. 2001 a 15. 8. 2001 dodatečně poukázal na účet PSSZ 2 splátky ve výši 178. 921,- Kč a 300.000,- Kč, - v době od 1. 2. 1995 do 1. 6. 2001 nechával strhávat ze mzdy zaměstnanců pojistné na zdravotní pojištění podle zák č. 592/1992 Sb., které následně nepoukázal VZP ČR – OP hl. města Prahy, N. P. 6, P. 1, a za uvedenou dobu jí tak způsobil celkovou škodu ve výši 1.037.979,- Kč, dodatečně ji poukázal dne 31. 7. 2001 a 15. 8. 2001 dvě splátky ve výši 178.921,- Kč a 300.000,- Kč, přičemž výše uvedeným jednáním způsobil na neodvedených zákonem stanovených srážkách státním orgánům škodu v částce 2.069.901,- Kč. Uvedené rozhodnutí soudu prvního stupně napadl stížností příslušný státní zástupce, o které rozhodoval Městský soud v Praze. Ten usnesením ze dne 20. 2. 2002 sp. zn. 6 To 122/2002 podanou stížnost podle § 148 odst. 1 písm. b) tr. ř. zamítl jako podanou opožděně. Své rozhodnutí odůvodnil tím, že státní zástupce podal stížnost proti usnesení Obvodního soudu pro Prahu 4 opožděně, neboť zákonná třídenní lhůta k podání stížnosti počala běžet dne 5. 1. 2002 a uplynula dne 7. 1. 2002. Dle spisového materiálu stěžovatel podal stížnost dle podacího razítka až dne 11. 1. 2002. Proti rozhodnutí stížnostního soudu podala nejvyšší státní zástupkyně v zákonné lhůtě dovolání v neprospěch obviněného z důvodu uvedeného v ustanovení § 265b odst. 1 písm. k) tr. ř., neboť bylo rozhodnuto o zamítnutí řádného opravného prostředku proti usnesení o podmíněném zastavení trestního stíhání /§ 265a odst. 2 písm. f) tr. ř./, aniž by byly splněny podmínky stanovené zákonem pro takové rozhodnutí. V odůvodnění dovolání nejvyšší státní zástupkyně poukazuje na skutečnost, že státní zástupce podal proti předmětnému usnesení soudu dne 7. 1. 2002, tedy ve lhůtě, z časových důvodů blanketní stížnost, kterou obratem dne 11. 1. 2002 odůvodnil. Ve spisovém materiálu státního zastupitelství jsou založena obě podání s podacími razítky Obvodního soudu pro Prahu 4 podporující toto tvrzení. Důvody, proč blanketní stížnost nebyla založena do předmětného trestního spisu předkládaného spolu se stížností Městskému soudu, nejsou zřejmé. V petitu dovolání proto nejvyšší státní zástupkyně navrhla, aby Nejvyšší soud České republiky podle § 265k odst. 1 tr. ř. napadené usnesení z důvodů uvedených v ustanovení (§ 265b odst. 1 písm. k) tr. ř. zrušil a podle § 265l odst. 1 tr. ř. přikázal věc Městskému soudu v Praze k novému projednání a rozhodnutí. Současně navrhla, aby Nejvyšší soud České republiky takto rozhodl podle § 265r odst. 1 písm. b) tr. ř. v neveřejném zasedání. K podanému dovolání se prostřednictvím obhájce vyjádřil obviněný V. S., který má za to, že obvinění uvedená v dovolání nejsou již aktuální, neboť s předmětnými subjekty byla uzavřena dohoda o splátkách a dlužné částky jsou postupně spláceny. Je přesvědčen, že dovolání není důvodné nejen z důvodu, který je uváděn oprávněnou osobou, ale taktéž z důvodu, že jeho případné projednání by pouze naplnilo postup Nejvyššího soudu dle § 265i odst. 1 písm. f) tr. ř. V souladu s ustanovením § 265 tr. ř. obviněný žádá o veřejné zasedání. Nejvyšší soud České republiky jako soud dovolací (§ 265c tr. ř.) především shledal, že podané dovolání je přípustné /§ 265a odst. 1, odst. 2 písm. f) tr. ř./, že bylo podáno osobou oprávněnou /265d odst. 1 písm. a) tr. ř./, v zákonné lhůtě a na místě, kde lze podání učinit /§ 265e odst. 1, odst. 3 tr. ř./. Po tomto zjištění se dále zabýval otázkou, zda podané dovolání nejvyšší státní zástupkyně z jí namítaného důvodu podle § 265b odst. 1 písm. k) tr. ř. (ve znění před novelou trestního řádu provedenou zák. č. 200/2002 Sb., účinnou od 24. 5. 2002) je ve smyslu tohoto ustanovení opodstatněné. Důvod dovolání uvedený v ustanovení § 265b odst. 1 písm. l) tr. ř. /výše uvedenou novelou zák. č. 200/2002 Sb. s účinností od 24. 5. 2002 došlo ke změně znění písm. k) a l)/ je dán v případě, že bylo rozhodnuto o zamítnutí nebo odmítnutí řádného opravného prostředku proti rozsudku nebo usnesení uvedenému v ustanovení § 265a odst. 2 písm. a) až g), aniž byly splněny procesní podmínky stanovené zákonem pro takové rozhodnutí nebo byl v řízení mu předcházejícím dán důvod dovolání uvedený v písm. a) až k). Dovolací důvod v projednávaném případě tedy spočívá na okolnosti, že řádný opravný prostředek proti rozhodnutí o podmíněném zastavení trestního stíhání obviněného V. S. byl zamítnut z tzv. formálních důvodů podle § 148 odst. 1 písm. b) tr. ř., aniž by byly splněny procesní podmínky pro takové rozhodnutí. Dovolatelem je totiž tvrzeno, že předmětná stížnost státního zástupce nebyla podána opožděně, ale včas. Nejvyšší soud zjistil, že v trestním spise Obvodního soudu pro Prahu 4 není založeno podání státního zástupce ze dne 7. 1. 2002 proti usnesení téhož soudu ze dne 21. 12. 2001, sp. zn. 3 T 127/2001, o podmíněném zastavení trestního stíhání obviněného V. S., ale pouze podání ze dne 11. 1. 2002, z něhož je patrné, že jde o odůvodnění stížnosti příslušného státního zástupce (č. l. 873). Vzhledem k argumentaci uplatněné v rámci podaného dovolání, provedl předseda senátu Nejvyššího soudu před vlastním rozhodnutím ve smyslu ustanovení § 265o odst. 2 tr. ř. šetření. Z něho vyplynulo, že námitky ohledně včasnosti podané stížnosti, uváděné dovolatelem jsou oprávněné. Nejvyšší státní zástupkyně v opisu doložila tvrzení, že proti výše uvedenému rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 4 státní zástupce podal stížnost již dne 7. 1. 2002 (viz prezentační razítko Obvodního soudu pro Prahu 4) s tím, že tato bude odůvodněna dodatečně. Státní zástupce pak tuto stížnost odůvodnil dne 11. 1. 2002. Z uvedeného je patrné, že v trestní věci obviněného V. S. tedy nebyly dány procesní podmínky pro formální zamítnutí řádného opravného prostředku podle § 148 odst. 1 písm. b) tr. ř. a napadené rozhodnutí nalézacího soudu mělo být meritorně přezkoumáno. Nejvyšší soud vzhledem k těmto skutečnostem dospěl k závěru, že podané dovolání je důvodné. Proto podle § 265k odst. 1 tr. ř. zrušil usnesení městského soudu v Praze ze dne 20. 2. 2002, sp. zn. 6 To 122/2002, současně podle § 265k odst. 2 tr. ř. zrušil také všechna další rozhodnutí, na zrušené usnesení obsahově navazující, pokud vzhledem ke změně, k níž došlo zrušením, pozbyla podkladu., a podle § 265l odst. 1 tr. ř. přikázal Městskému soudu v Praze, aby věc v potřebném rozsahu znovu projednal a rozhodl. Po zrušení uvedeného rozhodnutí se trestní věc obviněného V. S. vrací do stadia odvolacího řízení. Povinností odvolacího soudu bude v novém řízení z podnětu podané stížnosti věc meritorně přezkoumat, vypořádat se s uplatněnou argumentací podané stížnosti a ve věci znovu rozhodnout. V souladu s ustanovením § 265r odst. 1 písm. b) tr. ř. Nejvyšší soud učinil toto rozhodnutí v neveřejném zasedání, neboť vady napadeného rozhodnutí vytknuté dovoláním a zjištěné Nejvyšším soudem nebylo možno odstranit v řízení o dovolání ve veřejném zasedání.

Poučení

Proti tomuto usnesení o dovolání není s výjimkou obnovy řízení opravný prostředek přípustný (§ 265n tr. ř.). V Brně dne 17. října 2002 Předseda senátu: Mgr. Josef Hendrych

Dotčená ustanovení

Citovaná rozhodnutí (1)

Tento rozsudek je citován v (0)

Doposud nikdo necituje.