1 Afs 56/2009
č. j. 1 Afs 56/2009-62
V PLATNOSTI- MS Praha 8 Ca 214/2006-39
- NSS 1 Afs 56/2009-62
Nejvyšší správní soud odmítl kasační stížnost, protože byla podána po uplynutí dvoutýdenní lhůty ustanovené § 40 odst. 2 s. ř. s. Lhůta pro podání stížnosti uplynula dne 12. ledna, zatímco stížnost byla doručena až 13. ledna. Soud se nezabýval podstatou nároku, protože procesní podmínka nebyla splněna. Žádný účastník nemá právo na náhradu nákladů řízení, podle § 60 odst. 3 ve spojení s § 120 s. ř. s.
Rubrum
USNESENÍ Nejvyšší správní soud rozhodl v senátě složeném z předsedkyně JUDr. Lenky Kaniové a soudců JUDr. Marie Žiškové a JUDr. Zdeňka Kühna v právní věci žalobce: A. S. G. F. M., zastoupeného Mgr. Petrou Schinnenburgovou, advokátkou se sídlem V Nových domcích 13, Praha 10, proti žalovanému Celnímu ředitelství Praha, se sídlem Washingtonova 7, Praha 1, o žalobě proti rozhodnutí žalovaného ze dne 13. 6. 2006, č. j. 6774/06-1701-21, v řízení o kasační stížnosti žalobce proti rozsudku Městského soudu v Praze ze dne 30. 10. 2008, č. j. 8 Ca 214/2006 - 39, takto:
Výrok
I. Kasační stížnost s e odmítá.
II. Žádný z účastníků n e m á právo na náhradu nákladů řízení o kasační stížnosti.
Odůvodnění
Výše uvedeným rozsudkem Městský soud v Praze zamítl žalobu, kterou žalobce brojil proti v záhlaví označenému rozhodnutí žalovaného. Rozsudek obsahoval i poučení o možnosti podat proti němu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu prostřednictvím Městského soudu v Praze, a to ve lhůtě dvou týdnů po jeho doručení. Žalobce podal kasační stížnost – zaslal ji Městskému soudu v Praze formou faxu dne 13. 1. 2009 a následujícího dne u městského soudu osobně předložil též její originál. Navrhl zrušení napadeného rozsudku a dále požádal o přiznání odkladného účinku kasační stížnosti. Nejvyšší správní soud se nejprve zabýval splněním podmínek řízení a shledal, že kasační stížnost byla podána opožděně. Podle § 106 odst. 2 věta první s. ř. s. musí být kasační stížnost podána do dvou týdnů po doručení rozhodnutí. Žalobci byl předmětný rozsudek v souladu s § 42 odst. 2 s. ř. s. doručen v pondělí 29. 12. 2008, jak vyplývá z doručenky. Lhůta pro podání kasační stížnosti tedy žalobci podle § 40 odst. 2 s. ř. s. uplynula dnem 12. 1. 2009 (pondělí). Protože kasační stížnost žalobce podal až dne 13. 1. 2009, je zjevné, že lhůta nebyla dle § 40 odst. 4 s. ř. s. zachována. Ze všech shora uvedených důvodů Nejvyšší správní soud dospěl k závěru, že kasační stížnost byla podána opožděně a proto ji odmítl dle § 46 odst. 1 písm. b) za použití § 120 s. ř. s. Za této procesní situace se soud z důvodu nadbytečnosti již samostatně nezabýval návrhem na přiznání odkladného účinku kasační stížnosti. Výrok o náhradě nákladů řízení se opírá o § 60 odst. 3 ve spojení s § 120 s. ř. s., podle nichž žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů řízení, pokud byla kasační stížnost odmítnuta. O vrácení zaplaceného soudního poplatku za kasační stížnost je podle § 3 odst. 4 zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, příslušný rozhodnout Městský soud v Praze. P o u č e n í : Proti tomuto rozhodnutí n e j s o u opravné prostředky přípustné. V Brně dne 3. června 2009 JUDr. Lenka Kaniová předsedkyně senátu
Dotčená ustanovení
Citovaná rozhodnutí (0)
Žádné citované rozsudky.
Tento rozsudek je citován v (0)
Doposud nikdo necituje.