Nejvyšší správní soud · Usnesení

1 Azs 82/2021

č. j. 1 Azs 82/2021-23

V PLATNOSTI

Rozhodnuto 2021-05-27 · odmítnuto · ECLI:CZ:NSS:2021:1.Azs.82.2021.23

  1. MS Praha 16 Az 44/2020-22
  2. NSS 1 Azs 82/2021-23
Strojový souhrn generováno LLM

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost, protože byla podána po uplynutí dvoutýdenní lhůty určené pro její podání. Rozsudek městského soudu byl stěžovateli považován za doručený 4. dne po jeho připravení k vyzvednutí, což odpovídá desetidenní lhůtě podle soudního řádu. Lhůta pro podání kasační stížnosti tedy uplynula 18. dne po doručení rozhodnutí, přičemž stížnost byla podána až 24. dnem. Soud se opřel o § 46 odst. 1 písm. b) s. ř. s. a § 106 odst. 2 zákona s. ř. s., kterými byla stížnost považována za opožděnou.

Rubrum

USNESENÍ Nejvyšší správní soud rozhodl v senátě složeném z předsedy JUDr. Josefa Baxy, soudkyně JUDr. Lenky Kaniové a soudce JUDr. Ivo Pospíšila v právní věci žalobce: M. K., proti žalovanému: Ministerstvo vnitra, se sídlem Nad Štolou 936/3, Praha 7, o žalobě proti rozhodnutí žalovaného ze dne 3. 9. 2020, č. j. OAM-458/ZA-ZA11-ZA21-2020, v řízení o kasační stížnosti žalobce proti rozsudku Městského soudu v Praze ze dne 15. 2. 2021, č. j. 16 Az 44/2020-22, takto:

Výrok

I. Kasační stížnost s e o d m í t á .

II. Žádný z účastníků n e m á právo na náhradu nákladů řízení o kasační stížnosti.

Odůvodnění

1. Žalobce (stěžovatel) napadl blíže neodůvodněnou (blanketní) kasační stížností v záhlaví označený rozsudek, kterým Městský soud v Praze zamítl jeho žalobu proti rozhodnutí žalovaného. Tímto rozhodnutím žalovaný shledal žádost stěžovatele o udělení mezinárodní ochrany jako zjevně nedůvodnou podle § 16 odst. 2 zákona č. 325/1999 Sb., o azylu.

2. Stěžovatel v kasační stížnosti uvedl, že mu byl napadený rozsudek městského soudu doručen dne 11. 3. 2021.

3. Nejvyšší správní soud ze spisu městského soudu zjistil, že zásilka s rozsudkem městského soudu byla uložena a připravena k vyzvednutí u doručujícího orgánu dne 22. 2. 2021. Protože si stěžovatel zásilku nevyzvedl v úložní době, byla vložena do domovní či jiné schránky dne 8. 3. 2021.

4. Ohledně doručování písemností do vlastních rukou platí, že nevyzvedne-li si adresát písemnost ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byla připravena k vyzvednutí, považuje se písemnost posledním dnem této lhůty za doručenou [§ 49 odst. 4 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve spojení s § 120 a § 64 zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní („s. ř. s.“)]. Rozsudek městského soudu tedy byl stěžovateli doručen dne 4. 3. 2021 a tohoto dne nabyl rovněž právní moci. Nejvyšší správní soud sice nijak nezpochybňuje tvrzení stěžovatele, že se s obsahem rozsudku seznámil dne 11. 3. 2021, tato skutečnost však nemá vliv na běh shora popsané desetidenní zákonné lhůty.

5. Podle § 106 odst. 2 věty první zákona s. ř. s. musí být kasační stížnost podána do dvou týdnů po doručení rozhodnutí, a bylo-li vydáno opravné usnesení, běží tato lhůta znovu od doručení tohoto usnesení. V projednávané věci opravné usnesení vydáno nebylo. Lhůta určená ve smyslu § 40 odst. 2 s. ř. s. podle týdnů končí uplynutím dne, který se svým označením shoduje s dnem, který určil počátek lhůty. Usnesení městského soudu bylo stěžovateli doručeno ve čtvrtek 4. 3. 2021 (datum určující počátek lhůty), dvoutýdenní lhůta k podání kasační stížnosti proto uplynula ve čtvrtek 18. 3. 2021. Stěžovatel podal zásilku s kasační stížností k poštovní přepravě dne 24. 3. 2021. Kasační stížnost byla proto podána opožděně.

6. Nejvyšší správní soud z tohoto důvodu kasační stížnost podle § 46 odst. 1 písm. b) s. ř. s. ve spojení s § 120 s. ř. s. odmítl jako opožděnou.

7. Výrok o náhradě nákladů řízení vychází z § 60 odst. 3 ve spojení s § 120 s. ř. s., podle nichž žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů řízení, pokud byla kasační stížnost odmítnuta.

Poučení

Proti tomuto usnesení n e j s o u opravné prostředky přípustné. V Brně dne 27. května 2021 JUDr. Josef Baxa předseda senátu

Dotčená ustanovení

Citovaná rozhodnutí (0)

Žádné citované rozsudky.

Tento rozsudek je citován v (0)

Doposud nikdo necituje.