22 As 221/2025
č. j. 22 As 221/2025-25
V PLATNOSTI- KS Praha 54 A 49/2025-55
- NSS 22 As 221/2025-25
Nejvyšší správní soud zastavil řízení o kasační stížnosti, protože stěžovatel nezaplatil soudní poplatek ve výši 5 000 Kč včas. Soudní poplatek za kasační stížnost je povinností podatelce, vzniká okamžikem podání a je splatný ihned. Po marném uplynutí lhůty určené k zaplacení soud řízení zastavil, což platí i v případě, že stěžovatel požádal o osvobození od poplatku. Žádný účastník nemá právo na náhradu nákladů, bylo-li řízení zastaveno.
Rubrum
USNESENÍ Nejvyšší správní soud rozhodl v senátu složeném z předsedkyně Jitky Zavřelové a soudců Jana Kratochvíla a Tomáše Foltase v právní věci žalobce: P. V., zastoupený Mgr. Zdeňkem Burdou, advokátem se sídlem Husova 4, Mělník, proti žalované: Policie České republiky, Policejní prezidium České republiky, se sídlem Strojnická 27, Praha 7, proti rozhodnutí žalované ze dne 10. 4. 2025, čj. PPR-16318-3/ČJ-2025-990450, o kasační stížnosti žalobce proti usnesení Krajského soudu v Praze ze dne 12. 9. 2025, čj. 54 A 49/2025-55, takto:
Výrok
I. Řízení o kasační stížnosti s e z a s t a v u j e .
II. Žádný z účastníků n e m á právo na náhradu nákladů řízení.
Odůvodnění
1. Nejvyšší správní soud obdržel dne 2. 10. 2025 kasační stížnost žalobce (stěžovatele) proti usnesení Krajského soudu v Praze ze dne 12. 9. 2025, čj. 54 A 49/2025-55. Tímto usnesením krajský soud zastavil řízení o žalobě proti v záhlaví označenému rozhodnutí žalované, jelikož stěžovatel neuhradil včas soudní poplatek za podání žaloby.
2. Stěžovatel podal kasační stížnost, aniž by uhradil soudní poplatek ve výši 5 000 Kč podle položky č. 19 sazebníku poplatků, který tvoří přílohu zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů. Podle § 2 odst. 2 písm. b) zákona o soudních poplatcích je ve věcech správního soudnictví poplatníkem poplatku za řízení ten, kdo podal kasační stížnost. U poplatku za řízení vzniká poplatková povinnost podáním kasační stížnosti a tímto okamžikem je též poplatek splatný [§ 4 odst. 1 písm. d) a § 7 odst. 1 zákona o soudních poplatcích].
3. Podle § 9 odst. 1 zákona o soudních poplatcích nebyl-li poplatek za řízení splatný podáním kasační stížnosti zaplacen, soud vyzve poplatníka k jeho zaplacení ve lhůtě, kterou mu určí v délce alespoň 15 dnů; výjimečně může soud určit lhůtu kratší. Po marném uplynutí této lhůty soud řízení zastaví. K zaplacení poplatku po marném uplynutí lhůty se nepřihlíží. Podle § 9 odst. 3 zákona o soudních poplatcích soud poplatníka ve výzvě poučí o tom, že řízení zastaví, jestliže poplatek ve stanovené lhůtě nezaplatí.
4. Nejvyšší správní soud stěžovatele prostřednictvím jeho právního zástupce usnesením ze dne 9. 10. 2025, čj. 22 As 221/2025-9, vyzval, aby ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení tohoto usnesení zaplatil soudní poplatek za kasační stížnost ve výši 5 000 Kč. Zároveň jej poučil, že nebude-li soudní poplatek ve stanovené lhůtě zaplacen, soud řízení zastaví.
5. Stěžovatel poslední den této lhůty požádal o osvobození od soudních poplatků. Nejvyšší správní soud mu proto dne 3. 11. 2025 zaslal výzvu k doložení svých majetkových poměrů ve lhůtě dvou týdnů. Jelikož stěžovatel na tuto výzvu nereagoval, Nejvyšší správní soud usnesením ze dne 4. 12. 2025, čj. 22 As 221/2025-21, žádost stěžovatele o osvobození od soudních poplatků zamítl a stěžovatele opětovně vyzval, aby svoji poplatkovou povinnost splnil tím, že ve lhůtě 15 dnů od doručení tohoto usnesení zaplatí soudní poplatek ve výši 5 000 Kč. K tomu stěžovatele znovu poučil, že nebude-li soudní poplatek ve stanovené lhůtě zaplacen, soud řízení zastaví.
6. Uvedené usnesení bylo právnímu zástupci stěžovatele doručeno do datové schránky dne 11. 12. 2025. Stanovená patnáctidenní lhůta pro zaplacení soudního poplatku tedy uplynula v pondělí dne 29. 12. 2025 (nejbližší pracovní den po posledním dni lhůty, který připadl na státní svátek dne 26. 12. 2025). Stěžovatel však v této lhůtě na výzvu žádným způsobem nereagoval a soudní poplatek nezaplatil. Nejvyšší správní soud proto podle § 9 odst. 1 zákona o soudních poplatcích ve spojení s § 47 písm. c) soudního řádu správního řízení o kasační stížnosti zastavil.
7. O náhradě nákladů řízení Nejvyšší správní soud rozhodl podle § 60 odst. 3 věty první soudního řádu správního ve spojení s § 120 soudního řádu správního. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů řízení, bylo-li řízení zastaveno. P o u č e n í : Proti tomuto usnesení n e j s o u opravné prostředky přípustné. V Brně 12. ledna 2026 Jitka Zavřelová předsedkyně senátu
Dotčená ustanovení
Citovaná rozhodnutí (0)
Žádné citované rozsudky.
Tento rozsudek je citován v (0)
Doposud nikdo necituje.