3 Azs 17/2005
č. j. 3 Azs 17/2005-40
V PLATNOSTI- KS Ostrava 24 Az 432/2004 – 26
- KS Ostrava 24 Az 432/2003-26
- NSS 3 Azs 17/2005-40
Nejvyšší správní soud odmítl kasační stížnost, protože byla podána po uplynutí dvoutýdenní lhůty po doručení rozsudku. Soud se opřel o § 106 odst. 2 s. ř. s., podle něhož zmeškání lhůty nelze prominout. Důvodem odmítnutí byla opožděnost podání, která nebyla omluvitelná. Soud také rozhodl, že žádný účastník nemá právo na náhradu nákladů řízení.
Rubrum
USNESENÍ Nejvyšší správní soud rozhodl v senátě složeném z předsedy senátu JUDr. Jaroslava Vlašína a soudců JUDr. Milana Kamlacha a Mgr. Daniely Zemanové v právní věci žalobce: Y. M., proti žalovanému: Ministerstvo vnitra, se sídlem Praha 7, Nad Štolou 3, o kasační stížnosti žalobce proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě ze dne 26. 10. 2004, č. j. 24 Az 432/2004 – 26, takto:
Výrok
I. Kasační stížnost s e o d m í t á .
II. Žádný z účastníků n e m á právo na náhradu nákladů řízení o kasační stížnosti.
Odůvodnění
Rozsudkem ze dne 26. 10. 2004 zamítl Krajský soud v Ostravě žalobu stěžovatele proti rozhodnutí Ministerstva vnitra ze dne 24. 6. 2004, č. j. OAM-2147/VL-10-03-2004. Rozhodnutím správního orgánu nebyl stěžovateli udělen azyl podle § 12, § 13 odst. 1 a 2 a § 14 zák. č. 325/1999 Sb. a zároveň bylo rozhodnuto, že se na něj nevztahuje překážka vycestování ve smyslu § 91 cit. zákona. Rozsudek byl doručen stěžovateli do vlastních rukou dne 2. 12. 2004. Kasační stížnost proti tomuto rozsudku podal stěžovatel dne 23. 12. 2004. Důvody kasační stížnosti ve smyslu ust. § 103 s. ř. s. neuvedl, požádal však o přiznání odkladného účinku podané kasační stížnosti, o ustanovení bezplatného právního zástupce z řad advokátů a o tlumočníka do ruského jazyka. Podle § 106 odst. 2 s. ř. s. musí být kasační stížnost podána do dvou týdnů po doručení rozhodnutí, přičemž zmeškání lhůty k podání kasační stížnosti nelze prominout. Po zvážení výše uvedených skutečností dospěl Nejvyšší správní soud k závěru, že kasační stížnost je opožděná. Stěžovateli byl napadený rozsudek Krajského soudu v Ostravě doručen dne 2. 12. 2004, posledním dnem lhůty k podání kasační stížnosti tak byl den 16. 12. 2004. Zákonná lhůta uplynula stěžovateli marně. Nejvyšší správní soud proto jeho kasační stížnost podle ust. § 46 odst. 1 písm. b) s. ř. s. ve spojení s ust. § 120 s. ř. s. jako opožděnou odmítl. Vzhledem k ust. § 78 b) odst. 1 zák. č. 325/1999 Sb. nerozhodoval již Nejvyšší správní soud o přiznání odkladného účinku podané kasační stížnosti. Vzhledem k ust. § 108 odst. 1 s. ř. s. nerozhodoval Nejvyšší správní soud ani o ustanovení advokáta ex offo stěžovateli pro řízení o kasační stížnosti a vzhledem k tomu, že tato potřeba nevyšla najevo, nerozhodl Nejvyšší správní soud ani o ustanovení tlumočníka stěžovateli do ruského jazyka. Kasační stížnost byla odmítnuta, Nejvyšší správní soud proto rozhodl tak, že žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů řízení o kasační stížnosti (§ 60 odst. 3 s. ř. s. ve spojení s ust. § 120 s. ř. s.). P o u č e n í : Proti tomuto usnesení n e j s o u opravné prostředky přípustné (§ 53 odst. 3 s. ř. s.). V Brně dne 4. května 2005 JUDr. Jaroslav Vlašín předseda senátu
Dotčená ustanovení
Citovaná rozhodnutí (0)
Žádné citované rozsudky.
Tento rozsudek je citován v (0)
Doposud nikdo necituje.