Nejvyšší správní soud · Usnesení

5 As 184/2014

č. j. 5 As 184/2014-27

V PLATNOSTI

Rozhodnuto 2015-01-29 · zastaveno · ECLI:CZ:NSS:2015:5.As.184.2014.27

  1. KS Ostrava 22 A 87/2014-39
  2. NSS 5 As 184/2014-27
Strojový souhrn generováno LLM

Nejvyšší správní soud zastavil řízení o kasační stížnosti, protože stěžovatel nezaplatil soudní poplatek ve stanovené lhůtě. Soud se opřel o § 9 odst. 1 zákona o soudních poplatcích a § 47 písm. c) s. ř. s., podle nichž řízení zastaví, pokud není poplatek splacen. Náhrada nákladů řízení není přípustná, protože řízení bylo zastaveno. Soud doporučil stěžovateli obrátit se na Veřejného ochránce práv.

Rubrum

USNESENÍ Nejvyšší správní soud rozhodl v senátu složeném z předsedy JUDr. Jakuba Camrdy a soudců JUDr. Lenky Matyášové a Mgr. Ondřeje Mrákoty v právní věci žalobce: F. B., proti žalované: Česká lékařská komora, se sídlem Dolní náměstí 38, Olomouc, v řízení o kasační stížnosti žalobce proti usnesení Krajského soudu v Ostravě ze dne 9. 10. 2014, č. j. 22 A 87/2014 - 39, takto:

Výrok

I. Řízení s e z a s t a v u j e .

II. Žádný z účastníků n e m á právo na náhradu nákladů řízení o kasační stížnosti.

Odůvodnění

Kasační stížností se žalobce (stěžovatel) domáhá zrušení usnesení Krajského soudu v Ostravě ze dne 9. 10. 2014, č. j. 22 A 87/2014 - 39, kterým krajský soud odmítl žalobu, kterou stěžovatel podal proti rozhodnutí Čestné rady České lékařské komory ze dne 16. 5. 2014, č. j. 13/72-001/0875. Jelikož stěžovatel při podání kasační stížnosti nesplnil svou poplatkovou povinnost a rovněž nedoložil splnění podmínky dle § 105 odst. 2 s. ř. s (předložením plné moci udělené jím advokátu nebo předložením dokladu o stěžovatelově vysokoškolském právnickém vzdělání), vyzval jej Nejvyšší správní soud usnesením ze dne 18. 11. 2014, č. j. 5 As 184/2014 – 9, ve stanovené lhůtě k zaplacení soudního poplatku a předložení plné moci udělené advokátovi nebo k předložení dokladu o vysokoškolském právnickém vzdělání. Jelikož v kasační stížnosti stěžovatel taktéž neuvedl, čeho se domáhá (neformuloval tedy žádný petit), vyzval jej zdejší soud zmíněným usnesením ze dne 18. 11. 2014, č. j. 5 As 184/2014 – 9, rovněž k odstranění nedostatku kasační stížnosti spočívajícího v absenci petitu. V podání doručeném Nejvyššímu správnímu soudu dne 2. 12. 2014 stěžovatel zopakoval některé své výtky k postupu vězeňského lékaře, žalované i krajského soudu. Zároveň žádal o posouzení, „jaká je spravedlnost a jak léčí doktoři a nic se jim nestane“; dodal, že poté má být věc skartována a skončena, neboť je stěžovatel již starý a nechce se trápit. V daném podání také poukázal na svou nemajetnost, která mu neumožňuje nést náklady řízení spočívající v zaplacení soudního poplatku a placení právního zástupce. S ohledem na celkové okolnosti případu a obsah podání stěžovatele doručeného dne 2. 12. 2014 vyhodnotil Nejvyšší správní soud toto podání jako žádost o osvobození od soudních poplatků a návrh na ustanovení zástupce pro řízení o kasační stížnosti. Usnesením ze dne 6. 1. 2015, č. j. 5 As 184/2014 – 21, však Nejvyšší správní soud žádost stěžovatele o osvobození od soudních poplatků a návrh na ustanovení zástupce pro řízení o kasační stížnosti zamítl, neboť dospěl k závěru, že se v případě kasační stížností stěžovatele jedná o zjevně neúspěšný návrh ve smyslu § 36 odst. 3 s. ř. s. Zároveň Nejvyšší správní soud v tomtéž usnesení stěžovatele opětovně vyzval, aby ve lhůtě 2 týdnů od doručení tohoto usnesení zaplatil soudní poplatek a předložil plnou moc udělenou advokátovi nebo aby předložil doklad o vysokoškolském právnickém vzdělání; stejně tak zdejší soud stěžovatele znovu vyzval k upřesnění petitu kasační stížnosti. Stěžovatel byl mj. poučen o tom, že nebude-li poplatek ve stanovené lhůtě zaplacen, soud řízení zastaví. Dle doručenky bylo stěžovateli usnesení Nejvyššího správního soudu ze dne 6. 1. 2015, č. j. 5 As 184/2014 – 21, doručeno dne 13. 1. 2015. Dvoutýdenní lhůta k zaplacení soudního poplatku tak uplynula dne 27. 1. 2015. V takto stanovené lhůtě ani později však stěžovatel soudní poplatek nezaplatil. Podle § 4 odst. 1 písm. d) zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích (dále jen „zákon o soudních poplatcích“) vzniká poplatková povinnost podáním kasační stížnosti. Podle § 9 odst. 1 zákona o soudních poplatcích, nebyl-li poplatek za řízení splatný podáním kasační stížnosti zaplacen, soud vyzve poplatníka k jeho zaplacení ve lhůtě, kterou mu určí; po marném uplynutí této lhůty soud řízení zastaví. Podle § 47 písm. c) s. ř. s. soud řízení usnesením zastaví, stanoví-li tak tento nebo zvláštní zákon. Jak již bylo řečeno, Nejvyšší správní soud zjistil, že stěžovatel ve lhůtě stanovené usnesením ze dne 6. 1. 2015, č. j. 5 As 184/2014 – 21, ani později poplatek za kasační stížnost ve výši 5000 Kč neuhradil. Nejvyššímu správnímu soudu proto nezbylo, než řízení o kasační stížnosti podle § 9 odst. 1 zákona o soudních poplatcích ve spojení s § 47 písm. c) s. ř. s. zastavit. Pro úplnost lze uvést, že stěžovatel rovněž soudu ve stanovené lhůtě nedoložil, že je zastoupen advokátem. Stěžovatel bez příslušného právnického vzdělání ovšem v řízení o kasační stížnosti advokátem zastoupen být musí (§ 105 odst. 2 s. ř. s.) a nesplnění této podmínky řízení by bylo důvodem pro odmítnutí kasační stížnosti, pokud by nebylo toto řízení pro nezaplacení soudního poplatku zastaveno. Jelikož bylo řízení o kasační stížnosti zastaveno, nemá podle § 60 odst. 3 s. ř. s. ve spojení s § 120 s. ř. s. žádný z účastníků právo na náhradu jeho nákladů. Nad rámec věci Nejvyšší správní soud dává stěžovateli ke zvážení, zda se s jím tvrzenými nedostatky v postupu vězeňského lékaře a žalované z povahy věci neobrátit na Veřejného ochránce práv, jehož kancelář sídlí na adrese Údolní 39, 602 00 Brno.

Poučení

Proti tomuto usnesení nejsou opravné prostředky přípustné (§ 53 odst. 3, § 120 s. ř. s.). V Brně dne 29. ledna 2015 JUDr. Jakub Camrda předseda senátu

Dotčená ustanovení

Citovaná rozhodnutí (0)

Žádné citované rozsudky.

Tento rozsudek je citován v (0)

Doposud nikdo necituje.