Nejvyšší správní soud · Usnesení

6 Azs 151/2006

č. j. 6 Azs 151/2006-71

V PLATNOSTI

Rozhodnuto 2006-06-28 · odmítnuto · ECLI:CZ:NSS:2006:6.Azs.151.2006.71

  1. KS Ústí 14 Az 5/2004-27
  2. NSS 6 Azs 151/2006-71
Strojový souhrn generováno LLM

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost, protože byla podána po uplynutí dvoutýdenní lhůty stanovené zákonem. Soud se nezabýval věcnou stránkou sporu, protože stížnost byla podána více než rok po doručení rozhodnutí. Zákon nepovoluje prominutí zmeškání lhůty, i když byla stížnost podána s důvodem zmatečnosti. Soud tedy rozhodl podle § 46 odst. 1 písm. b) soudního řádu správního.

Rubrum

USNESENÍ Nejvyšší správní soud rozhodl v senátě složeném z předsedkyně JUDr. Milady Tomkové a soudců JUDr. Bohuslava Hnízdila a JUDr. Brigity Chrastilové v právní věci žalobce: M. C h . , zastoupen JUDr. Alexejem Bílkem, CSc., advokátem, se sídlem V Závětří 4, Praha 7, proti žalovanému: Ministerstvo vnitra, se sídlem Nad Štolou 3, Praha 7, v řízení o kasační stížnosti žalobce proti usnesení Krajského soudu v Ústí nad Labem č. j. 14 Az 5/2004 - 27 ze dne 11. 4. 2005, takto:

Výrok

I. Kasační stížnost s e o d m í t á .

II. Žádný z účastníků n e m á právo na náhradu nákladů řízení o kasační stížnosti.

Odůvodnění

Žalobce (dále jen „stěžovatel“) podal kasační stížnost proti rozsudku Krajského soudu v Ústí nad Labem, kterým byla zamítnuta jeho žaloba proti rozhodnutí žalovaného ze dne 2. 12. 2003, č. j. OAM - 3130/VL - 07 - P05 - 2003, kterým stěžovateli nebyl udělen azyl. V této stížnosti požádal o ustanovení zástupce pro řízení o kasační stížnosti soudem. Krajský soud v Ústí nad Labem této žádosti vyhověl a dne 11. 4. 2005 ustanovil zástupcem stěžovatele JUDr. Alexeje Bílka, advokáta. Stěžovateli bylo usnesení (č. j. 14 Az 25/2004 - 27) doručeno 15. 4. 2005, ustanovenému advokátu dne 18. 4. 2005. Dne 8. 6. 2006 byla u Krajského soudu v Ústí nad Labem podána kasační stížnost proti uvedenému usnesení s tím, že je stiženo zmatečností, neboť bylo vydáno soudní tajemnicí. Nejvyšší správní soud nejprve zkoumal, zda kasační stížnost byla podána včas a zda se jí tak lze věcně zabývat. Podle § 106 odst. 2 věty první zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní (dále jen „s. ř. s.“), kasační stížnost musí být podána do dvou týdnů po doručení rozhodnutí. Podle věty poslední téhož ustanovení nelze zmeškání lhůty k podání kasační stížnosti prominout. Z obsahu předloženého soudního spisu vyplývá, že stěžovateli bylo napadené usnesení doručeno 15. 4. 2005. Musí-li být kasační stížnost podle § 106 odst. 2 s. ř. s. podána do dvou týdnů po doručení rozhodnutí, pak lhůta pro její podání uplynula dne 29. 4. 2005. Byla-li tedy kasační stížnost podána až dne 8. 6. 2006, stalo se tak evidentně po zákonem stanovené lhůtě, jejíž zmeškání nelze prominout, a byla tak podána opožděně. Na tomto závěru nic nemění ani skutečnost, že uplatněný důvod byl zdejší soud oprávněn uplatnit i ex offo, nemůže tak však učinit v případě, že kasační stížnost byla podána s více než jednoroční prodlevou. Ze shora uvedených důvodů proto Nejvyšší správní soud postupoval podle ustanovení § 46 odst. 1 písm. b) s. ř. s. a kasační stížnost odmítl. Byl-li návrh na zahájení řízení odmítnut, žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů řízení (§ 60 odst. 3 s. ř. s. za použití § 120 s. ř. s.). P o u č e n í : Proti tomuto usnesení n e j s o u opravné prostředky přípustné. V Brně dne 28. června 2006 JUDr. Milada Tomková předsedkyně senátu

Dotčená ustanovení

Citovaná rozhodnutí (1)

Tento rozsudek je citován v (0)

Doposud nikdo necituje.