9 Ao 16/2021
č. j. 9 Ao 16/2021-31
V PLATNOSTINejvyšší správní soud zastavil řízení o návrhu na zrušení části mimořádného opatření, protože podatel neuhraď soudní poplatek ve výši 5 000 Kč. Soud se opřel o § 9 odst. 1 zákona o soudních poplatcích, podle něhož řízení zastaví, pokud poplatek nebude zaplacen ve stanovené lhůtě. Předchozí výzva k zaplacení byla doručena, ale nebyla splněna. Soud rozhodl, že žádný účastník nemá právo na náhradu nákladů řízení, protože řízení bylo zastaveno.
Plný text
USNESENÍ Nejvyšší správní soud rozhodl v senátu složeném z předsedkyně JUDr. Barbary Pořízkové a soudců JUDr. Radana Malíka a JUDr. Pavla Molka v právní věci navrhovatele: L. L., zast. doc. JUDr. Zdeňkem Koudelkou, Ph.D., advokátem se sídlem Optátova 874/46, Brno, proti odpůrci: Ministerstvo zdravotnictví, se sídlem Palackého náměstí 375/4, Praha 2, o návrhu na zrušení části opatření obecné povahy – mimořádného opatření odpůrce ze dne 25. 6. 2021, č. j. MZDR 14601/2021-21/MIN/KAN, ve znění mimořádného opatření odpůrce ze dne 2. 7. 2021, č. j. MZDR 1595/2021-6/MIN/KAN, takto:
I. Řízení o návrhu s e z a s t a v u j e .
II. Žádný z účastníků n e m á p r á v o na náhradu nákladů řízení. Odůvodnění:
1. Nejvyšší správní soud obdržel dne 23. 7. 2021 návrh na zrušení části v záhlaví označeného mimořádného opatření.
2. Navrhovatel podal návrh na zrušení části tohoto opatření, aniž by uhradil soudní poplatek ve výši 5 000 Kč podle položky 18 bodu 2. písm. b) sazebníku poplatků, který tvoří přílohu zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích (dále jen „zákon o soudních poplatcích“).
3. Podle § 2 odst. 2 písm. a) zákona o soudních poplatcích je ve věcech správního soudnictví poplatníkem poplatku za řízení ten, kdo podal návrh na zahájení řízení. U poplatku za řízení vzniká poplatková povinnost podáním návrhu na zahájení řízení a tímto okamžikem je též poplatek splatný [§ 4 odst. 1 písm. a) a § 7 odst. 1 zákona o soudních poplatcích].
4. Podle § 9 odst. 1 zákona o soudních poplatcích nebyl-li poplatek za řízení splatný podáním návrhu na zahájení řízení, odvolání, dovolání nebo kasační stížnosti zaplacen, soud vyzve poplatníka k jeho zaplacení ve lhůtě, kterou mu určí v délce alespoň 15 dnů; výjimečně může soud určit lhůtu kratší. Po marném uplynutí této lhůty soud řízení zastaví. K zaplacení poplatku po marném uplynutí lhůty se nepřihlíží. Podle § 9 odst. 3 zákona o soudních poplatcích soud poplatníka ve výzvě poučí o tom, že řízení zastaví, jestliže poplatek nebude ve stanovené lhůtě zaplacen.
5. Nejvyšší správní soud navrhovatele usnesením ze dne 29. 7. 2021, č. j. 9 Ao 16/2021 - 21, vyzval, aby ve lhůtě 5 dnů ode dne doručení usnesení zaplatil soudní poplatek (k výjimečnému určení kratší lhůty než 15 dnů viz bod 3 tohoto usnesení). Zároveň jej poučil, že nebude-li soudní poplatek ve stanovené lhůtě zaplacen, soud řízení o návrhu zastaví.
6. Uvedené usnesení bylo zástupci navrhovatele doručeno do jeho datové schránky dne 30. 7. 2021 (viz doručenka přiložená k č. l. 21 soudního spisu), pětidenní lhůta pro jeho zaplacení tedy uplynula ve středu dne 4. 8. 2021. Jelikož navrhovatel na výzvu žádným způsobem nereagoval, soud podle § 9 odst. 1 zákona o soudních poplatcích ve spojení s § 47 písm. c) s. ř. s. řízení o návrhu zastavil.
7. O náhradě nákladů řízení soud rozhodl podle § 60 odst. 3 věty první s. ř. s. tak, že žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů řízení, jelikož řízení o návrhu bylo zastaveno. P o u č e n í : Proti tomuto usnesení n e j s o u opravné prostředky přípustné. V Brně dne 18. srpna 2021 JUDr. Barbara Pořízková předsedkyně senátu
Dotčená ustanovení
Citovaná rozhodnutí (0)
Žádné citované rozsudky.
Tento rozsudek je citován v (0)
Doposud nikdo necituje.