Nejvyšší správní soud · Usnesení

9 As 53/2023

č. j. 9 As 53/2023-36

V PLATNOSTI

Rozhodnuto 2023-05-25 · zastaveno · ECLI:CZ:NSS:2023:9.As.53.2023.36

  1. MS Praha 8 A 73/2022-12
  2. NSS 9 As 53/2023-36
Strojový souhrn generováno LLM

Nejvyšší správní soud zastavil řízení o kasační stížnosti, protože stěžovatel neuhraďověl povinný soudní poplatek ve výši 5 000 Kč. Soud se opřel o § 9 odst. 1 zákona o soudních poplatcích, podle něhož řízení zastaví, pokud poplatek nebude zaplacen ve stanovené lhůtě. Stěžovatel byl výzvou k zaplacení poučen, avšak na ni nereagoval. Soud rozhodl, že žádný účastník nemá právo na náhradu nákladů řízení, protože bylo zastaveno.

Rubrum

USNESENÍ Nejvyšší správní soud rozhodl v senátu složeném z předsedy JUDr. Radana Malíka a soudců Mgr. Michala Bobka a JUDr. Barbary Pořízkové v právní věci žalobce: J. N., zast. Mgr. Renatou Strnadovou, advokátkou se sídlem Láz 202, proti žalovanému: Ministerstvo práce a sociálních věcí, se sídlem Na Poříčním právu 376/1, Praha 2, na ochranu před nezákonným zásahem žalovaného, v řízení o kasační stížnosti žalobce proti usnesení Městského soudu v Praze ze dne 20. 12. 2022, č. j. 8 A 73/2022-12, takto:

Výrok

I. Řízení o kasační stížnosti s e z a s t a v u j e .

II. Žádný z účastníků n e m á p r á v o na náhradu nákladů řízení.

Odůvodnění

1. Nejvyšší správní soud obdržel dne 27. 1. 2023 kasační stížnost žalobce (dále „stěžovatel“) proti shora uvedenému usnesení Městského soudu v Praze (dále jen „městský soud“).

2. Stěžovatel podal kasační stížnost, aniž by uhradil soudní poplatek ve výši 5 000 Kč podle položky č. 19 sazebníku poplatků, který tvoří přílohu zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o soudních poplatcích“).

3. Podle § 2 odst. 2 písm. b) zákona o soudních poplatcích je ve věcech správního soudnictví poplatníkem poplatku za řízení ten, kdo podal kasační stížnost. U poplatku za řízení vzniká poplatková povinnost podáním kasační stížnosti a tímto okamžikem je též poplatek splatný [§ 4 odst. 1 písm. d) a § 7 odst. 1 zákona o soudních poplatcích].

4. Podle § 9 odst. 1 zákona o soudních poplatcích nebyl-li poplatek za řízení splatný podáním návrhu na zahájení řízení, odvolání, dovolání nebo kasační stížnosti zaplacen, soud vyzve poplatníka k jeho zaplacení ve lhůtě, kterou mu určí v délce alespoň 15 dnů; výjimečně může soud určit lhůtu kratší. Po marném uplynutí této lhůty soud řízení zastaví. K zaplacení poplatku po marném uplynutí lhůty se nepřihlíží. Podle § 9 odst. 3 zákona o soudních poplatcích soud poplatníka ve výzvě poučí o tom, že řízení zastaví, jestliže poplatek nebude ve stanovené lhůtě zaplacen.

5. Nejvyšší správní soud stěžovatele usnesením ze dne 4. 5. 2023, č. j. 9 As 53/2023-33, vyzval, aby ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení tohoto usnesení zaplatil soudní poplatek. Zároveň jej poučil, že nebude-li soudní poplatek ve stanovené lhůtě zaplacen, soud řízení zastaví.

6. Uvedené usnesení bylo zástupkyni stěžovatele doručeno do datové schránky dne 5. 5. 2023 Stanovená patnáctidenní lhůta pro zaplacení soudního poplatku tedy uplynula v pondělí dne 22. 5. 2023. Jelikož stěžovatel na výzvu žádným způsobem nereagoval, soud podle § 9 odst. 1 zákona o soudních poplatcích ve spojení s § 47 písm. c) zákona č. 150/2002 Sb., soudního řádu správního, ve znění pozdějších předpisů (dále též „s. ř. s.“), řízení o kasační stížnosti zastavil.

7. O náhradě nákladů řízení soud rozhodl podle § 60 odst. 3, věty první, s. ř. s. ve spojení s § 120 s. ř. s., podle něhož žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů řízení, bylo-li řízení zastaveno. P o u č e n í : Proti tomuto usnesení n e j s o u opravné prostředky přípustné. V Brně dne 25. května 2023 JUDr. Radan Malík předseda senátu

Dotčená ustanovení

Citovaná rozhodnutí (0)

Žádné citované rozsudky.

Tento rozsudek je citován v (0)

Doposud nikdo necituje.