Městský soud v Brně · Rozsudek

21 C 175/2022

č. j. 21 C 175/2022-29

V PLATNOSTI

Rozhodnuto 2022-11-09 · VYHOVENI · ECLI:CZ:MSBR:2022:21.C.175.2022.1

Strojový souhrn generováno LLM

Městský soud v Brně rozhodl ve prospěch žalobců o úhradě částky 104.041,00 Kč s úroky ve výši 8,25 % až 11,75 % ročně podle časových úseků. Soud uznal nárok na nájemné a služby za období po skončení nájmu, přičemž žalovaná nevyjádřila významný důvod pro nevyplnění lhůty k vyjádření proti žalobě. Fikce uznání nároku podle § 144b odst. 5 o.s.ř. byla využita v důsledku marného uplynutí lhůty. Náklady řízení ve výši 20.962,00 Kč byly přisouzeny žalované podle § 142 odst. 1 o.s.ř.

Plný text

Městský soud v Brně rozhodl samosoudkyní JUDr. Hanou Šťastnou v právní věci žalobce: ; a) celé jméno žalobce, narozený dne datum bytem adresa žalobce zastoupený advokátem anonymizováno jméno příjmení sídlem adresa žalobce: ; b) celé jméno žalobce, narozený dne datum bytem adresa žalobce zastoupený advokátem anonymizováno jméno příjmení sídlem adresa proti žalované: ; celé jméno žalované, narozená dne datum bytem adresa žalované a žalobce o zaplacení 104.041,00 Kč s příslušenstvím

I. Žalovaná je povinna uhradit žalobcům částku 104.041,00 Kč s úrokem z prodlení ve výši: 8,25 % ročně z částky 7.000,00 Kč za dobu od 6.6.2021 do zaplacení, 8,5 % ročně z částky 7.000,00 Kč za dobu od 6.7.2021 do 5.8.2021, 8,5 % ročně z částky 14.000,00 Kč za dobu od 6.8.2021 do 5.9.2021, 8,5 % ročně z částky 21.000,00 Kč za dobu od 6.9.2021 do 5.10.2021, 8,5 % ročně z částky 28.000,00 Kč za dobu od 6.10.2021 do 5.11.2021, 8,5 % ročně z částky 35.000,00 Kč za dobu od 6.11.2021 do 5.12.2021, 8,5 % ročně z částky 42.000,00 Kč za dobu od 6.12.2021 do zaplacení, 11,75 % ročně z částky 7.000,00 Kč za dobu od 6.1.2022 do 5.2.2022, 11,75 % ročně z částky 14.000,00 Kč za dobu od 6.2.2022 do 5.3.2022, 11,75 % ročně z částky 21.000,00 Kč za dobu od 6.3.2022 do 5.4.2022, 11,75 % ročně z částky 28.000,00 Kč za dobu od 6.4.2022 do 5.5.2022, 11,75 % ročně z částky 35.000,00 Kč za dobu od 6.5.2022 do 5.6.2022, 11,75 % ročně z částky 42.000,00 Kč za dobu od 6.6.2022 do zaplacení, 11,75 % ročně z částky 7.041,00 Kč za dobu od 7.4.2022 do zaplacení, 11,75 % ročně z částky 2.000,00 Kč za dobu od 6.1.2022 do 5.2.2022, 11,75 % ročně z částky 4.000,00 Kč za dobu od 6.2.2022 do 5.3.2022, 11,75 % ročně z částky 6.000,00 Kč za dobu od 6.3.2022 do zaplacení, 8,25 % ročně z částky 1.500,00 Kč za dobu od 6.6.2021 do zaplacení, 8,5 % ročně z částky 1.500,00 Kč za dobu od 6.7.2021 do 5.8.2021, 8,5 % ročně z částky 3.000,00 Kč za dobu od 6.8.2021 do 5.9.2021, 8,5 % ročně z částky 4.500,00 Kč za dobu od 6.9.2021 do 5.10.2021, 8,5 % ročně z částky 6.000,00 Kč za dobu od 6.10.2021 do 5.11.2021, 8,5 % ročně z částky 7.500,00 Kč za dobu od 6.11.2021 do 5.12.2021 a 8,5 % ročně z částky 9.500,00 Kč za dobu od 6.12.2021 do zaplacení, to vše do tří dnů od právní moci rozsudku.

II. Žalovaná je povinna uhradit žalobcům na nákladech řízení částku 20.962,00 Kč do tří dnů od právní moci rozsudku k rukám právního zástupce žalobců příjmení jméno příjmení. Žalobou z 8.7.2022 domáhali se žalobci úhrady dlužného nájemného a služeb za byt, který žalovaná užívala jako nájemkyně a dále jako plateb odpovídajících nájemnému dle § 2295 zákona 89/2012 Sb. občanský zákoník za období po skončení nájmu. Ve věci byl dne 1.8.2022 vydán platební rozkaz, v němž byla žalovaná vyzvána, aby se v případě podání odporu proti platebnímu rozkazu k žalobě vyjádřila ve lhůtě 30 dnů ode dne uplynutí lhůty k podání odporu s upozorněním, že neučiní-li tak, rozhodne soud rozsudkem pro uznání. Žalované byl platební rozkaz doručen 18.8.2022, lhůta k podání odporu uplynula 2.9.2022 a 30 denní lhůta pro vyjádření k žalobě uplynula 2.10.2022 – s ohledem na to, že tento den je neděle, končí lhůta dle § 57 odst. 2 věta druhá zákona 99/1963 Sb. občanský soudní řád (dále o.s.ř.) v nejbližším pracovním dni, tj. 3.10.2022. Žalovaná sice podala proti platebnímu rozkazu dne 31.8.2022 odpor, avšak k žalobě samotné se ve stanovené lhůtě nevyjádřila ani soudu nesdělila, jaký vážný důvod jí v tom bránil. V důsledku toho marným uplynutím lhůty nastala fikce uznání nároku dle § 144b odst. 5 o.s.ř. a soud rozhodl rozsudkem pro uznání dle § 153a odst. 3 o.s.ř. tak, že žalobě v plném rozsahu vyhověl. Lhůta k plnění byla stanovena dle § 160 o.s.ř. Výrok II. o nákladech řízení je odůvodněn § 142 odst. 1 o.s.ř., podle kterého byla procesně neúspěšná žalovaná zavázána k úhradě nákladů, sestávajících ze zaplaceného soudního poplatku 4.162,00 Kč a z nákladů právního zastoupení dle vyhlášky 177/1996 Sb. o odměnách advokátů za tři úkony (převzetí zastoupení, předžalobní výzva a sepis žaloby) po 5.300,00 Kč, včetně tří režijních paušálů po 300,00 Kč celkem 20.962,00 Kč. Proti tomuto rozhodnutí je možno podat odvolání do 15 dnů ode dne doručení jeho písemného vyhotovení, ke Krajskému soudu v Brně prostřednictvím Městského soudu v Brně. Odvolacím důvodem jsou u odvolání do výroku ve věci samé pouze skutečnosti nebo důkazy, které nebyly uplatněny před soudem prvního stupně, jestliže se týkají podmínek řízení, věcné příslušnosti soudu, vyloučení soudce nebo obsazení soudu a skutečnosti nebo důkazy, jimiž má být prokázáno, že nebyly splněny předpoklady pro vydání rozsudku pro uznání. Nesplní-li povinný dobrovolně, co mu ukládá vykonatelné rozhodnutí, může oprávněný podat návrh na soudní výkon rozhodnutí nebo exekuci.

Dotčená ustanovení

Citovaná rozhodnutí (0)

Žádné citované rozsudky.

Tento rozsudek je citován v (0)

Doposud nikdo necituje.