Okresní soud v Kroměříži · Rozsudek

16 C 202/2022

č. j. 16 C 202/2022-61

V PLATNOSTI

Rozhodnuto 2023-01-04 · VYHOVENI · ECLI:CZ:OSKM:2023:16.C.202.2022.3

Strojový souhrn generováno LLM

Okresní soud v Kroměříži vyhověl žalobě žalobkyně o zaplacení příspěvku za nepojištění vozidel, které byly v období provozovány bez pojištění odpovědnosti. Soud uznal nárok na příspěvek podle § 4 odst. 1 a 3 zákona č. 168/1999 Sb., jehož výše je určena denní sazbou a počtem dní bez pojištění. Základem nároku bylo i zákonné úrokové zatížení za prodlení podle § 1970 občanského zákoníku. Soud rozhodl o náhradě nákladů řízení advokátovi podle § 142 odst. 1 a § 149 odst. 1 o. s. ř.

Plný text

Okresní soud v Kroměříži rozhodl soudcem Mgr. Radimem Slezákem ve věci žalobkyně: osobní údaje žalobkyně zastoupená advokátkou údaje o zástupci proti žalovanému: osobní údaje žalovaného o zaplacení 40 182 Kč s příslušenstvím,

I. Žalovaný je povinen zaplatit žalobci a) částku ve výši 7 679 Kč, se zákonným úrokem z prodlení ve výši 8,25 % ročně z částky 7 379 Kč od 8. 12. 2020 do zaplacení b) částku ve výši 8 008 Kč, se zákonným úrokem z prodlení ve výši 8,50 % ročně z částky 7 708 Kč od 11. 8. 2021 do zaplacení c) částku ve výši 8 165 Kč, se zákonným úrokem z prodlení ve výši 8,25 % ročně z částky 7 865 Kč od 14. 1. 2021 do zaplacení d) částku ve výši 8 295 Kč, se zákonným úrokem z prodlení ve výši 8,25 % ročně z částky 7 995 Kč od 24. 3. 2021 do zaplacení, e) částku ve výši 8 035 Kč, se zákonným úrokem z prodlení ve výši 8,50 % ročně z částky 7 735 Kč od 20. 10. 2021 do zaplacení, a to do tří dnů od právní moci tohoto rozhodnutí.

II. Žalovaný je povinen zaplatit žalobci na náhradě nákladů řízení částku 3 786 Kč, a to do tří dnů od právní moci tohoto rozhodnutí k rukám právní zástupkyně žalobce.

1. Žalobkyně se žalobou, resp. návrhem na vydání elektronického platebního rozkazu doručeným soudu dne 29. 9. 2022 domáhala na žalovaném zaplacení shora uvedené částky s příslušenstvím a úhrady nákladů řízení.

2. Žalobkyně tvrdila, že je právnickou osobou, která je příjemcem příspěvku placeného vlastníkem popř. provozovatelem motorového vozidla, které je provozováno bez pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (dále jen„ pojištění odpovědnosti“) v rozporu se zákonem č. 168/1999 Sb. (dále jen„ Zákon“). Svůj nárok na zaplacení příspěvku žalovaným žalobkyně odvozuje z ustanovení § 4 odst. 1 zákona (podmínkou nároku na zaplacení příspěvku je doručení písemné výzvy žalobkyní žalovanému). Splatnost příspěvku nastává uplynutím nejméně 30 dnů od doručení této výzvy. S ohledem na vyhlášení stavu nouze a mimořádného opatření související s pandemií nového koronaviru byla v některých případech standardní 30denní lhůta k úhradě prodloužena na 60 dnů.

3. Žalobkyně zjistila, že: a) značka automobilu se zdvihovým objemem válců od 1 350 m3 do 1 850 m3, r.z. anonymizováno je evidován v registru silničních vozidel jako provozovaný, ale v období od 27. 12. 2019 do 31. 5. 2020, tedy 157 dní, k němu nebylo sjednáno pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, ačkoliv je tato povinnost uložena ustanovením § 1 odst. 2 zákona. V daném období byl provozovatelem vozidla žalovaný. Žalovaná částka sestává ze základu příspěvku ve výši 7 379 Kč a z poplatku spojeného s mimosoudním uplatněním práva na příspěvek na základě ustanovení § 4 odst. 4 zákona ve výši 300 Kč. Základ příspěvku je tvořen příslušnou zákonnou denní sazbou, která je v tomto případě 47 Kč, a počtem dní, za něž nebylo pojištění odpovědnosti hrazeno (157 dnů x 47 Kč). Výzva byla žalovanému zaslána dne 23. 9. 2020, lhůta uplynula dne 7. 12. 2020. b) značka automobilu se zdvihovým objemem válců od 1 350 m3 do 1 850 m3, r.z. anonymizováno je evidován v registru silničních vozidel jako provozovaný, ale v období od 1. 6. 2020 do 11. 11. 2020, tedy 164 dní, k němu nebylo sjednáno pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, ačkoliv je tato povinnost uložena ustanovením § 1 odst. 2 zákona. V daném období byl provozovatelem vozidla žalovaný. Žalovaná částka sestává ze základu příspěvku ve výši 7 708 Kč a z poplatku spojeného s mimosoudním uplatněním práva na příspěvek na základě ustanovení § 4 odst. 4 zákona ve výši 300 Kč. Základ příspěvku je tvořen příslušnou zákonnou denní sazbou, která je v tomto případě 47 Kč, a počtem dní, za něž nebylo pojištění odpovědnosti hrazeno (164 dnů x 47 Kč). Výzva byla žalovanému zaslána dne 27. 5. 2021, lhůta uplynula dne 10. 8. 2021. c) osobní automobil se zdvihovým objemem válců od 1 850 m3 do 2 500 m3, r.z. anonymizováno je evidován v registru silničních vozidel jako provozovaný, ale v období od 1. 1. 2020 do 30. 4. 2020, tedy 65 dní, k němu nebylo sjednáno pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, ačkoliv je tato povinnost uložena ustanovením § 1 odst. 2 zákona. V daném období byl provozovatelem vozidla žalovaný. Žalovaná částka sestává ze základu příspěvku ve výši 7 865 Kč a z poplatku spojeného s mimosoudním uplatněním práva na příspěvek na základě ustanovení § 4 odst. 4 zákona ve výši 300 Kč. Základ příspěvku je tvořen příslušnou zákonnou denní sazbou, která je v tomto případě 65 Kč, a počtem dní, za něž nebylo pojištění odpovědnosti hrazeno (121 dnů x 65 Kč). Výzva byla žalovanému zaslána dne 30. 10. 2020, lhůta uplynula dne 13. 1. 2021. d) osobní automobil se zdvihovým objemem válců od 1 850 m3 do 2 500 m3, r.z. anonymizováno je evidován v registru silničních vozidel jako provozovaný, ale v období od 1. 5. 2020 do 31. 8. 2020, tedy 123 dní, k němu nebylo sjednáno pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, ačkoliv je tato povinnost uložena ustanovením § 1 odst. 2 zákona. V daném období byl provozovatelem vozidla žalovaný. Žalovaná částka sestává ze základu příspěvku ve výši 7 995 Kč a z poplatku spojeného s mimosoudním uplatněním práva na příspěvek na základě ustanovení § 4 odst. 4 zákona ve výši 300 Kč. Základ příspěvku je tvořen příslušnou zákonnou denní sazbou, která je v tomto případě 65 Kč, a počtem dní, za něž nebylo pojištění odpovědnosti hrazeno (123 dnů x 65 Kč). Výzva byla žalovanému zaslána dne 7. 1. 2021, lhůta uplynula dne 23. 3. 2021. e) osobní automobil se zdvihovým objemem válců od 1 850 m3 do 2 500 m3, r.z. anonymizováno je evidován v registru silničních vozidel jako provozovaný, ale v období od 30. 1. 2021 do 28. 5. 2021, tedy 119 dní, k němu nebylo sjednáno pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla, ačkoliv je tato povinnost uložena ustanovením § 1 odst. 2 zákona. V daném období byl provozovatelem vozidla žalovaný. Žalovaná částka sestává ze základu příspěvku ve výši 7 735 Kč a z poplatku spojeného s mimosoudním uplatněním práva na příspěvek na základě ustanovení § 4 odst. 4 zákona ve výši 300 Kč. Základ příspěvku je tvořen příslušnou zákonnou denní sazbou, která je v tomto případě 65 Kč, a počtem dní, za něž nebylo pojištění odpovědnosti hrazeno (119 dnů x 65 Kč). Výzva byla žalovanému zaslána dne 5. 8. 2021, lhůta uplynula dne 23. 3. 2021.

4. Okresní soud v Kroměříži dne 11. 10. 2022 vydal ve věci elektronický platební rozkaz č.j. EPR 268187/2022-5, který byl usnesením ze dne 2. 11. 2022 zrušen v souladu s ustanovením § 173 odst. 2 ve spojení s ustanovením § 174a odst. 3 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád (dále jen o. s. ř.). Usnesením ze dne 28. 11. 2022, č.j. 16 C 202/2022-41 byl žalovaný vyzván k vyjádření k žalobě.

5. Žalovaný se k žalobě nevyjádřil. Žalovaný nemá datovou schránku, ani si nezvolil doručovací adresu, a proto soud považuje ve smyslu § 46b písm. a) o. s. ř. za doručovací adresu místo jeho trvalého bydliště. Z ustanovení § 46b písm. a) o. s. ř. vyplývá, že není významné, zda se adresát na evidenční adrese skutečně zdržuje, či nikoliv. Je věcí adresáta, aby se pojistil proti doručování na adresu evidovanou v informačním systému evidence obyvatel tím, že uvede soudu adresu pro doručování, o níž ví, že mu na ni bude zásilka bezpečně doručena (viz usnesení Ústavního soudu ze dne 30. 6. 2010 sp. zn. II. ÚS 1308/10). Žaloba byla zaslána žalovanému na shora uvedenou adresu. Protože nebyl adresát zastižen, byla mu zanechána výzva, aby si písemnost vyzvedl na poště. Žalovaný si zásilku v desetidenní úložní lhůtě nevyzvedl. Soud považuje žalobu za doručenou uplynutím úložní doby v souladu s ustanovením § 49 odst. odst. 2 ve spojení s § 49 odst. 4 o. s. ř. Současně byl žalovaný vyzván, aby se ve stanovené lhůtě vyjádřil, zda souhlasí s rozhodnutím věci bez nařízení jednání s upozorněním, že nevyjádří-li se ve stanovené lhůtě, bude mít soud za to, že s rozhodnutím věci bez nařízení jednání souhlasí. Žalovaný se nevyjádřil, a jelikož žalobkyně s rozhodnutím věci bez nařízení jednání souhlasila, soud ve věci rozhodl, aniž nařizoval jednání, dle § 115a o. s. ř. a vycházel přitom z listinných důkazů obsažených ve spise.

6. Z provedených listinných důkazů vyplývá následující skutkový stav.

7. Žalovaný byl mimo jiné a) v období od 27. 12. 2019 do 31. 5. 2020 (157 dnů) vlastníkem a provozovatelem vozidla r. z. anonymizováno. V předmětném období nebylo vozidlo žalovaného pojištěno pro případ odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla. Žalobkyně vyzvala žalovaného k úhradě dlužné částky, a to do 60 dnů od doručení výzvy (č.l. 19). Žalovanému byla zaslána výzva k úhradě příspěvku do garančního fondu anonymizováno ze dne 23. 9. 2020, upomínka ze dne 13. 1. 2021 (č.l. 20) a předžalobní upomínka ze dne 25. 5. 2021 (č.l. 21-22); b) v období od 1. 6. 2020 do 11. 11. 2020 (164 dnů) vlastníkem a provozovatelem vozidla r. z. anonymizováno. V předmětném období nebylo vozidlo žalovaného pojištěno pro případ odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla. Žalobkyně vyzvala žalovaného k úhradě dlužné částky, a to do 60 dnů od doručení výzvy (č.l. 23). Žalovanému byla zaslána výzva k úhradě příspěvku do garančního fondu anonymizováno ze dne 27. 5. 2021, upomínka ze dne 2. 9. 2021 (č.l. 24) a předžalobní upomínka ze dne 30. 9. 2021 (č.l. 25-26); c) v období od 1. 1. 2020 do 30. 4. 2020 (65 dnů) vlastníkem a provozovatelem vozidla r. z. anonymizováno. V předmětném období nebylo vozidlo žalovaného pojištěno pro případ odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla. Žalobkyně vyzvala žalovaného k úhradě dlužné částky, a to do 60 dnů od doručení výzvy (č.l. 27). Žalovanému byla zaslána výzva k úhradě příspěvku do garančního fondu anonymizováno ze 29. 10. 2020, upomínka ze dne 11. 2. 2021 (č.l. 28) a předžalobní upomínka ze dne 22. 6. 2021 (č.l. 29-30); d) v období od 1. 5. 2020 do 31. 8. 2020 (123 dnů) vlastníkem a provozovatelem vozidla r. z. anonymizováno. V předmětném období nebylo vozidlo žalovaného pojištěno pro případ odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla. Žalobkyně vyzvala žalovaného k úhradě dlužné částky, a to do 60 dnů od doručení výzvy (č.l. 31). Žalovanému byla zaslána výzva k úhradě příspěvku do garančního fondu anonymizováno ze dne 7. 1. 2021, upomínka ze dne 15. 4. 2021 (č.l. 32); e) v období od 30. 1. 2021 do 28. 5. 2021 (123 dnů) vlastníkem a provozovatelem vozidla r. z. anonymizováno. V předmětném období nebylo vozidlo žalovaného pojištěno pro případ odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla. Žalobkyně vyzvala žalovaného k úhradě dlužné částky, a to do 60 dnů od doručení výzvy (č.l. 33). Žalovanému byla zaslána výzva k úhradě příspěvku do garančního fondu anonymizováno ze dne 5. 8. 2021, upomínka ze dne 10. 11. 2021 (č.l. 34), II. upomínku ze dne 9. 12. 2021 (č.l. 35) a předžalobní upomínka ze dne 6. 1. 2022 (č.l. 36-37).

8. Ze smluv o prodeji motorového vozidla a registru silničních vozidel na č.l. 51-55 bylo zjištěno, že toto vozidlo bylo prodáno žalovanému. Vlastnictví vozidla vyplývá z předložených kupních smluv má soud za skutkově prokázáno, že žalovaný byl v daném období vlastníkem vozidel.

9. Zjištěný skutkový stav soud právně hodnotil následujícím způsobem.

10. Žalovaný byl ve shora uvedených období vlastníkem shora specifikovaných vozidel, přičemž tato nebyla v uvedených obdobích pojištěna pro případ odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla. Z ustanovení § 1 odst. 2 písm. a) zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) - dále jen zákona - vyplývá, že vozidlo zapsané v registru silničních vozidel podle zákona upravujícího podmínky provozu vozidel na pozemních komunikacích musí být pojištěno pro případ odpovědnosti podle tohoto zákona po celou dobu, kdy je vozidlo zapsáno v registru silničních vozidel, s výjimkou doby, kdy je v registru silničních vozidel zapsáno jako vyřazené z provozu, vyvezené do jiného státu nebo zaniklé, a doby, kdy je vozidlo odcizené. Pokud je povinnost povinného pojištění vyplývající z ustanovení § 1 odst. 2 zákona porušena, je vlastník vozidla (i jeho provozovatel) povinen zaplatit žalobkyni příspěvek a náklady na mimosoudní vymáhání (viz § 4 odst. 1, 3, 4 zákona). Výše příspěvku vyplývá z ustanovení § 4 odst. 3 zákona a je dána počtem dní, za něž nebylo pojištění odpovědnosti uhrazeno, vynásobeného denní sazbou dle vyhlášky č. 205/1999 Sb. Nárok na úhradu nákladů spojených s mimosoudním uplatněním práva vyplývá z ustanovení § 4 odst. 4 zákona a výše nákladů je dána vyhláškou č. 205/1999 Sb. Soud proto žalobě v celém rozsahu vyhověl.

11. Nárok na úroky z prodlení vyplývá z ustanovení § 1970 občanského zákoníku č. 89/2012 Sb., v platném znění. Do prodlení s úhradou dlužných částek se žalovaný dostal, když neuhradil dlužný příspěvek do 30, resp. 60 dnů od doručení výzvy. K tomuto datu je sazba zákonného úroku z prodlení stanovena dle nařízení vlády č. 351/2013 Sb.

12. Žalobkyně byla ve sporu úspěšná a současně odeslala žalovanému předžalobní upomínky, má proto právo na náhradu nákladů řízení v plném rozsahu dle § 142 odst. 1 o. s. ř. Soud stanovil výši odměny advokáta podle vyhlášky č. 177/1996 Sb. v platném znění.

13. Náklady řízení spočívají v odměně advokáta za tři úkony právní služby (převzetí zastoupení, podání žaloby a výzva k plnění) po 300 Kč, podle § 14b odst. 1 písm. c) bod 1 vyhlášky č. 177/1996 Sb., v náhradě hotových výdajů advokáta podle § 14b odst. 5 písm. a) vyhlášky č. 177/1996 Sb. za tři úkony po 500 Kč, to vše navýšeno podle § 137 odst. 1, 2 o. s. ř. o 21 % daň z přidané hodnoty. K těmto nákladům je potřeba připočíst náhradu na zaplacený soudní poplatek ve výši 1 608 Kč Celkem náklady řízení činí 3 786 Kč.

14. Výrok o tom, že žalovaný je povinen zaplatit žalobci výše uvedenou částku s příslušenstvím a uhradit mu náklady řízení do 3 dnů od právní moci rozsudku má oporu v ust. § 160 odst. 1 o. s. ř., kde se uvádí, že uložil-li soud v rozsudku povinnost, je třeba ji splnit do 3 dnů od právní moci rozsudku.

15. Výrok o tom, že žalovaný je povinen zaplatit žalobci náklady řízení k rukám advokáta vychází z ust. § 149 odst. 1 o. s. ř., kde se uvádí, že zastupoval-li advokát účastníka, jemuž byla přisouzena náhrada nákladů řízení, je ten, jemuž byla uložena náhrada těchto nákladů, povinen zaplatit ji advokátovi. Proti tomuto rozhodnutí je přípustné odvolání, které lze podat do 15 dnů ode dne jeho doručení ke Krajskému soudu v Brně prostřednictvím soudu zdejšího. Nebude-li povinnost rozsudkem uložená splněna, lze ji vymáhat soudním výkonem rozhodnutí.

Dotčená ustanovení

Citovaná rozhodnutí (0)

Žádné citované rozsudky.

Tento rozsudek je citován v (0)

Doposud nikdo necituje.