7 C 59/2024
č. j. 7 C 59/2024-36
V PLATNOSTI- OS Praha 10 7 C 59/2024-36
- MS Praha 58 Co 348/2024-59
Obvodní soud pro Prahu 10 rozhodl ve prospěch žalobkyně, která si domáhala vrácení zaplacené zálohy za nábytek, jehož dodání žalovaná neuskutečnila. Soud uznal, že žalovaná byla v prodlení s dodáním zboží, žalobkyně jí určila dodatečnou lhůtu, kterou nevyužila, a tím došlo k odstoupení od kupní smlouby. Dle § 1978 odst. 2 a § 2991 o. z. vznikl žalované povinnost vrátit bezdůvodné obohacení ve výši zaplacené zálohy. Soud žalobkyni přiznal nárok na částku, úrok z prodlení a náhradu nákladů řízení, včetně odměny advokáta a náhrady za cestu.
Plný text
Obvodní soud pro Prahu 10 rozhodl soudkyní JUDr. Barborou Nezkusilovou ve věci žalobkyně: Anonymizováno, IČO IČO zainteresované společnosti 0/0 sídlem Adresa zainteresované společnosti 0/1 sídlem Adresa zainteresované společnosti 0/0 proti žalované: Jméno zainteresované společnosti 1/0, IČO IČO zainteresované společnosti 1/0 sídlem Adresa zainteresované společnosti 1/0 pro 144 663 Kč s příslušenstvím
I. Žalovaná je povinna zaplatit žalobkyní částku ve výši částka, se zákonným úrokem z prodlení ve výši 15 % ročně z částky ve výši částka za dobu od datum do dne datum, tj. ve výši částka; se zákonným úrokem z prodlení ve výši 15 % ročně z částky ve výši částka za dobu od datum do dne datum, tj. ve výši částka; se zákonným úrokem z prodlení ve výši 15 % ročně z částky ve výši částka za dobu od datum do dne datum, tj. ve výši částka; se zákonným úrokem z prodlení ve výši 15 % ročně z částky ve výši částka za dobu od datum do zaplacení; a částku výši částka, to vše do tří dnů od právní moci tohoto rozsudku.
II. Žalovaná je povinna zaplatit žalobkyni náhradu nákladů řízení ve výši částka, a to do tří dnů od právní moci tohoto rozsudku k rukám právního zástupce žalobkyně.
1. Žalobkyně se domáhala zaplacení částka s příslušenstvím a paušální náhradou nákladů spojených s uplatněním pohledávky. Uvedla, že u žalované dne datum objednala nábytek v ceně částka a dne datum tuto částku poukázala na účet žalované. Objednané zboží však neobdržela. S ohledem na prodlení žalované s dodáním objednaného plnění žalobkyně žalované dopisem ze dne datum určila poslední prodloužení lhůty k plnění do datum s tím, že mu lhůtu již neprodlouží. Žalovaná zboží v této lhůtě nedodala, proto platí, že dne datum žalobkyně od smlouvy odstoupila. Dne datum požádala žalobkyně o vrácení zaplacené zálohy do datum. Žalovaná žalobkyni ke dni podání žaloby ničeho neplnila, ani na předžalobní výzvu ze dne datum.
2. Žalovaná uvedla, že má zájem o vyřešení věci smírně. Žalovaná uvedla, že žalobkyni na žalovanou částku částečně plnila a že s žalobkyní jedná o uzavření nové kupní smlouvy na objednané zboží. Žalovaná uvedla, že její dluh za žalovanou v důsledku částečných úhrad činí částka.
3. Žalobkyně popřela, že by došlo k uzavření nové kupní smlouvy. Žalobkyně uvedla, že žalovaná dne datum žalobkyni uhradila částku částka, čímž podle žalobkyně žalovaná konkludentně uznala svůj dluh. Dále žalovaná uhradila dne datum částku částka a dne datum částku částka. V důsledku těchto plateb žalobkyně vzala žalobu zpět co do částka s přísl..
4. Po provedeném dokazování soud učinil následující skutková zjištění: Žalobkyně si u žalované objednala dne datum dodání nábytku a žalovaná tuto objednávku akceptovala, čímž došlo k uzavření kupní smlouvy s kupní cenou ve výši částka a s termínem dodání datum (kupní smlouva ze dne datum). Žalobkyně žalované na základě zálohové faktury č. tel. číslo uhradila dne datum částku částka (zálohová faktura č. tel. číslo). Žalobkyně se datum dotázala, zda žalovaná stihne nábytek dodat, žalovaná reagovala tak, že termín nestíhá a že nábytek dodá co nedříve (email ze datum, datum). Dopisem ze dne datum žalobkyně žalovanou vyzvala o dodání zboží do datum, nebo o vrácení zaplacené zálohy ve stejném termínu (dopis ze dne datum). Žalovaná na to reagovala tak, že se pokusí dodat nábytek v Anonymizováno, nicméně žalobkyně jí odpověděla, že toto prodloužení neakceptuje a trvá na dodání do datum nebo na vrácení zálohy (dopisy z datum). Žalovaná na následné výzvy žalobkyně již ničeho neplnila ani na předžalobní upomínky žalobkyně (výzvy z datum, datum, datum). Po podání žaloby uhradila žalovaná žalobkyni dne datum částku částka, dne datum částku částka a dne datum částku částka, kdy tyto částky žalobkyně započetla na jistinu (výpisy z účtu žalobkyně). Žalovaná proto žalobkyni nadále dluží částka.
5. Na základě shora uvedených zjištění dospěl soud k následujícímu závěru o skutkovém stavu:
6. Žalobkyně uhradila žalované na základě uzavřené kupní smlouvy částku částka za dodání nábytku, ke kterému nedošlo ani v žalobkyní dodatečně poskytnuté lhůtě. Kupní smlouva zanikla uplynutím dodatečně poskytnuté lhůty dne datum. Žalované vznikla povinnost vrátit žalobkyni na výzvu uhrazené finanční prostředky, což žalovaná učinila částečně ve výši celkem částka, tuto částku žalobkyně započetla na jistinu. Žalovaná žalobkyni dluží částka.
7. Po právní stránce soud posoudil věc takto:
8. Dle § 1968 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník („o. z“), dlužník, který svůj dluh řádně a včas neplní, je v prodlení. Dlužník není za prodlení odpovědný, nemůže-li plnit v důsledku prodlení věřitele.
9. Dle ust. § 1970 o. z., po dlužníkovi, který je v prodlení se splácením peněžitého dluhu, může věřitel, který řádně splnil své smluvní a zákonné povinnosti, požadovat zaplacení úroku z prodlení, ledaže dlužník není za prodlení odpovědný. Výši úroku z prodlení stanoví vláda nařízením; neujednají-li strany výši úroku z prodlení, považuje se za ujednanou výše takto stanovená.
10. Dle § 1978 odst. 1 o. z., zakládá-li prodlení jedné ze smluvních stran nepodstatné porušení její smluvní povinnosti, může druhá strana od smlouvy odstoupit poté, co prodlévající strana svoji povinnost nesplní ani v dodatečné přiměřené lhůtě, kterou jí druhá strana poskytla výslovně nebo mlčky.
11. Dle § 1978 odst. 2 o. z., oznámí-li věřitel dlužníkovi, že mu určuje dodatečnou lhůtu k plnění a že mu ji již neprodlouží, platí, že marným uplynutím této lhůty od smlouvy odstoupil.
12. Dle § 2079 odst. 1 o. z., kupní smlouvou se prodávající zavazuje, že kupujícímu odevzdá věc, která je předmětem koupě, a umožní mu nabýt vlastnické právo k ní, a kupující se zavazuje, že věc převezme a zaplatí prodávajícímu kupní cenu.
13. Dle § 2991 o. z., kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil. Bezdůvodně se obohatí zvláště ten, kdo získá majetkový prospěch plněním bez právního důvodu, plněním z právního důvodu, který odpadl, protiprávním užitím cizí hodnoty nebo tím, že za něho bylo plněno, co měl po právu plnit sám.
14. Účastnice uzavřely kupní smlouvu dle § 2079 o. z. na dodání nábytku. Žalobkyně žalované před dodáním předmětu koupě uhradila kupní cenu. Žalovaná byla v prodlení s dodáním nábytku, žalobkyně jí prodloužila dle § 1978 o. z. lhůtu k plnění do datum s tím, že žalované sdělila, že jinak požaduje vrácení zaplacené zálohy. Žalovaná ani v této lhůtě nábytek nedodala. Nedodáním zboží v takto prodloužené lhůtě došlo dle § 1978 odst. 2 k odstoupení žalobkyně od kupní smlouvy. Žalované tak vzniklo dle § 2991 o. z. právo požadovat vydání bezdůvodného obohacení ve výši zaplacené zálohy. Žalovaná žalobkyni bezdůvodné obohacení nevrátila a toto dluží.
15. Žalobkyni též vzniklo právo na zákonný úrok z prodlení dle § 1970 o. z. ve výši nařízení vlády č. 351/2013 Sb. za dlužná období. S ohledem na částečné plnění žalované po podání žaloby vzala žalobkyně žalobu částečně zpět, pročež soud žalobkyni přiznal úroky z prodlení se zohledněním tohoto částečného plnění.
16. Dle § 3 nařízení vlády č. 351/2013 Sb. byla žalobkyni přiznána částka částka, jako náklady spojené s uplatněním pohledávky.
17. Soud tedy žalobkyni výrokem I. vyhověl.
18. O náhradě nákladů řízení ve vztahu mezi účastníky soud rozhodl výrokem II. dle § 142 odst. 1 o. s. ř. ve spojení s § 146 odst. 2 věta druhá o. s. ř. Vzhledem k tomu, že žaloba byla ze strany žalobkyně vzata částečně zpět pro chování žalované, která po podání žaloby uhradila žalobkyni části žalované částky, byla žaloba v plném rozsahu podána důvodně a k částečnému zastavení řízení došlo zaviněně ze strany žalované v důsledku jejího chování po podání žaloby. S ohledem na to, že posléze bylo výrokem I. žalobkyni vyhověno i ve zbývající části, náleží žalobkyni náhrada nákladů řízení v plné výši.
19. Soud proto přiznal žalobkyni, jež byla v řízení zcela úspěšná, nárok na náhradu nákladů řízení v částce částka. Tyto náklady sestávají ze zaplaceného soudního poplatku v částce částka a nákladů zastoupení advokátem ve výši částka. Advokátovi náleží odměna stanovená dle § 6 odst. 1 a § 7 vyhlášky č. 177/1996 Sb., advokátního tarifu, (dále jen „a. t.”) z tarifní hodnoty ve výši částka sestávající z částky částka za každý ze sedmi úkonů uvedených v § 11 odst. 1 a. t. (příprava a převzetí, výzva před podáním žaloby, žaloba, vyjádření k odporu žalované, vyjádření dne datum, další porada s klientem přesahující jednu hodinu dne datum, účast na jednání dne datum) včetně sedmi paušálních náhrad výdajů po částka dle § 13 odst. 4 a. t. a odměna z tarifní hodnoty ve výši částka sestávající se z částky částka za úkon (zpětvzetí žaloby ze dne datum, když tarifní hodnotu nutno vztahovat k hodnotě úkonu, kterou v tomto případě zpětvzetí žaloby ve výši částka) vč. paušální náhrady výdajů po částka ,tedy odměna celkem částka, a dále v souvislosti s cestou realizovanou dne datum ze adresa k soudu a zpět, náhrada částka za Anonymizováno ujetých km v částce částka (částka za litr paliva dle vyhlášky č. 398/2023 Sb., ve znění pozdějších předpisů, při průměrné spotřebě 6,3 l/100 km a částka/km za amortizaci vozidla dle vyhlášky č. 398/2023 Sb., ve znění pozdějších předpisů) podle § 13 vyhlášky č. 177/1996 Sb., advokátního tarifu, (dále jen „a. t.”) a náhrada za ztrátu času v trvání 12 × 30 minut v částce částka podle § 14 a. t. a dále daň z přidané hodnoty ve výši 21 % z částky částka ve výši částka.
20. O povinnosti žalované k úhradě nákladů řízení k rukám zástupce žalobkyně rozhodl soud v souladu s § 149 odst. 1 o. s. ř. Lhůtu k plnění soud určil dle § 160 odst. 1 o. s. ř Proti tomuto rozsudku lze podat odvolání do 15 dnů ode dne doručení jeho písemného vyhotovení, a to k Městskému soudu v Praze, prostřednictvím Obvodního soudu pro Prahu 10. Odvolání je třeba podat ve dvojím vyhotovení. Nesplní-li žalovaná povinnosti uložené jí tímto rozsudkem v uvedených lhůtách, může se žalobkyně domáhat po jeho právní moci výkonu rozhodnutí u soudu.
Dotčená ustanovení
Citovaná rozhodnutí (0)
Žádné citované rozsudky.
Tento rozsudek je citován v (0)
Doposud nikdo necituje.