2 Cmo 69/2023
č. j. 2 Cmo 69/2023-12
V PLATNOSTIVrchní soud v Praze potvrdil usnesení soudu prvního stupně, které odmítlo odpor proti elektronickému platebnímu rozkazu. Soud vysvětlil, že patnáctidenní lhůta k podání odporu začala běžet dnem následujícím po doručení rozkazu. Protože odpor byl podán po uplynutí této lhůty, byl považován za pozdní. Rozhodnutí se opřelo o § 174 odst. 3 první věta o. s. ř. s, podle níž pozdní odpor není přijatelný.
Plný text
Vrchní soud v Praze jako soud odvolací rozhodl v senátě složeném z předsedkyně senátu JUDr. Ivany Wolfové a soudců JUDr. Jitky Malé a JUDr. Radima Novotného ve věci žalobkyně: Jméno žalobkyně, narozená rodné přijmení Datum narození žalobkyně bytem Adresa žalobkyně zastoupená advokátem Jméno advokáta, sídlem Adresa advokáta proti žalovanému: Jméno žalovaného., IČO IČO žalovaného sídlem Adresa žalovaného o zaplacení 100 000 Kč s příslušenstvím, o odvolání žalovaného proti usnesení Městského soudu v Praze ze dne 26. dubna 2023, č. j. EPR 76181/2023-8
I. Usnesení soudu prvního stupně se potvrzuje.
II. Žádný z účastníků nemá právo na náhradu nákladů odvolacího řízení. Napadeným usnesením odmítl soud prvního stupně odpor žalovaného proti elektronickému platebnímu rozkazu vydanému Městským soudem v Praze dne 29. 3. 2023 pod č. j. EPR 76181/2023-5. Konstatoval, že tento rozkaz byl žalovanému doručen dne 29. 3. 2023. Patnáctidenní lhůta k podání odporu tak počala běžet dnem 30. 3. 2023 a skončila dnem 13. 4. 2023. Žalovaný podal proti uvedenému rozkazu odpor dne 25. 4. 2023. Protože se tak stalo po uplynutí lhůty stanovené k podání odporu, soud prvního stupně tento odpor odmítl podle § 174 odst. 3 první věta o. s. ř. jako pozdě podaný. Proti tomuto usnesení se včas odvolal žalovaný a navrhuje jeho zrušení a vrácení věci soudu prvního stupně k dalšímu řízení. Uvedl, že žalovanému bránila ve včasném podání odporu skutečnost, že jeho statutární orgán se nacházel dlouhodobě v zahraničí. Nemohl se proto seznámit s podklady a podat ve stanovené lhůtě odpor. V rámci odporu namítal nedůvodnost žalobkyní uplatněného nároku. Kdyby soud správně zjistil a posoudil skutkový stav, musel by dospět k závěru, že žalobou uplatněný nárok neexistuje a není splatný. Je proto neodůvodněný a soud prvního stupně by jej zamítl. Odvolací soud přezkoumal napadené usnesení dle § 212 a násl. o. s. ř., aniž ve věci nařizoval jednání [§ 214 odst. 2, písm. c) o. s. ř.] a dospěl k následujícím závěrům. Skutečnosti, na kterých postavil soud prvního stupně svoje rozhodnutí, nejsou sporné a mají oporu v obsahu spisu. Okolnost, o kterou v prvé řadě opírá žalovaný jeho odvolání, to znamená pobyt v zahraničí, je tvrzena zcela obecně bez sebemenšího označení bližších údajů. Není tvrzeno místo, doba a ani důvod. Tedy již v rovině tvrzení se jedná o okolnosti nedůvodné. To platí tím spíše, že k tomu nebylo vůbec nic žalovaným osvědčeno. Podle § 174 odst. 1 o. s. ř., který podle § 174a odst. 3 o. s. ř. platí také pro elektronické platební rozkazy, nabývá elektronický plateb rozkaz, proti kterému nebyl podán včas odpor účinků pravomocného rozsudku. To znamená, že v tomto případě uplynutím dne 13. 4. 2023 nabyl předmětný elektronický platební rozkaz právní moci. Proto musel být soudem prvního stupně odmítnut podle § 174 odst. 3 o. s. ř. ve spojení s § 174a odst. 3 o. s. ř. K nedostatečně tvrzené a nijak neosvědčené údajné překážce v podání odporu je nutno uvést, že tvrzený pobyt statutárního orgánu žalovaného v zahraničí nebránil žalovanému, aby prostřednictvím jeho datové schránky elektronický platební rozkaz převzal. Nebylo rovněž žádné překážky v tom, aby stejnou cestou, tedy případně i ze zahraničí, byl prostřednictvím datové schránky podán odpor. K podání odporu není nutné opatřovat žádné podklady, protože není povinností žalovaných jimi podávaný odpor odůvodňovat, postačuje pouze jeho prostřednictvím s doručeným elektronickým platebním rozkazem vyjádřit nesouhlas. Není nutné nic tvrdit k věci samé a ani k tomu navrhovat v této fázi řízení žádné důkazy. To přichází v úvahu jako procesní povinnost až poté, kdy soud nařídí ve věci samé jednání, když byl před tím elektronický platební rozkaz včasným a řádným odporem žalované strany ze zákona zrušen. Zde k tomuto zrušení nedošlo a daný elektronický platební rozkaz je pravomocný. Proto také nemá žádný smysl posuzovat, zda žalovaným opožděně uplatňované okolnosti by mohly anebo nemohly vést k jeho úspěchu ve věci samé. Napadené usnesení soudu prvního stupně je tedy věcně správné, a proto bylo odvolacím soudem podle § 219 o. s. ř. potvrzeno. Protože v tomto odvolacím řízení úspěšné žalované straně žádné nutné náklady řízení nevznikly, neučinila v tomto odvolacím řízení žádný procesní úkon, nebyla náhrada nákladů tohoto odvolacího řízení přiznána žádnému z účastníků. Proti tomuto rozhodnutí je dovolání přípustné na základě dovolání podaného do dvou měsíců od doručení rozhodnutí k Nejvyššímu soudu ČR prostřednictvím Městského soudu v Praze, jestliže napadené rozhodnutí odvolacího soudu závisí na vyřešení otázky hmotného nebo procesního práva, při jejímž řešení se odvolací soud odchýlil od ustálené rozhodovací praxe dovolacího soudu nebo která v rozhodování dovolacího soudu dosud nebyla vyřešena nebo je dovolacím soudem rozhodována rozdílně anebo má-li být dovolacím soudem vyřešená právní otázka posouzena jinak.
Dotčená ustanovení
Citovaná rozhodnutí (0)
Žádné citované rozsudky.
Tento rozsudek je citován v (0)
Doposud nikdo necituje.