I.ÚS 1625/15
V PLATNOSTI- KS Ostrava 11 Co 225/2014-149
- NS 33 Cdo 5439/2014
- ÚS I.ÚS 1625/15
Ústavní soud odmítl ústavní stížnost, protože byla podána po uplynutí dvou měsíců od doručení posledního rozhodnutí, které bylo výsledkem posledního procesního prostředku. Soud se nezabýval věcnou stránkou stížnosti, protože formální podmínky nebyly splněny. Podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu je stížnost odmítnuta, pokud není podána včas. I když stěžovatel dříve podal návrh na zahájení řízení, nebyl splněn požadavek na zastoupení advokátem, což vedlo k jeho zamítnutí. Výsledkem bylo odmítnutí stížnosti jako opožděné.
Rubrum
Ústavní soud rozhodl soudkyní zpravodajkou Kateřinou Šimáčkovou o ústavní stížnosti stěžovatele Zdeňka Doláka, zastoupeného JUDr. Antonínem Pavlínem, advokátem, se sídlem Jiráskova 16, Nový Jičín, proti usnesení Nejvyššího soudu ze dne 13. 1. 2015 č. j. 33 Cdo 5439/2014-207, rozsudku Krajského soudu v Ostravě ze dne 26. 5. 2014 č. j. 11 Co 225/2014-149 a rozsudku Okresního soudu v Novém Jičíně ze dne 8. 7. 2013 č. j. 24 C 8/2012-90, takto:
Výrok
Ústavní stížnost se odmítá.
Odůvodnění
1. Stěžovatel se ústavní stížností ze dne 29. 5. 2015, doručenou Ústavnímu soudu dne 1. 6. 2015, domáhá zrušení v záhlaví označených rozhodnutí Nejvyššího soudu, Krajského soudu v Ostravě a Okresního soudu v Novém Jičíně, jimiž mělo být porušeno jeho ústavně zaručené základní právo na spravedlivý proces.
2. Dříve než Ústavní soud přistoupí k věcnému projednání ústavní stížnosti, je povinen zkoumat, zda ústavní stížnost splňuje všechny formální náležitosti stanovené zákonem č. 182/1193 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"). Při tomto posouzení v nynějším případě Ústavní soud zjistil, že ústavní stížnost je opožděná.
3. Podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu Ústavní soud mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků usnesením odmítne návrh, je-li podán po lhůtě stanovené pro jeho podání tímto zákonem. Podle § 72 odst. 3 zákona o Ústavním soudu lze ústavní stížnost podat ve lhůtě dvou měsíců od doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon stěžovateli k ochraně jeho práva poskytuje.
4. V projednávaném případě bylo takovým rozhodnutím o posledním procesním prostředku k ochraně stěžovatelova práva napadené usnesení Nejvyššího soudu, které bylo stěžovateli doručeno dne 2. 3. 2015, jak Ústavní soud zjistil dotazem u Okresního soudu v Novém Jičíně. Lhůta pro podání ústavní stížnosti tak v daném případě marně uplynula v pondělí 4. 5. 2015, zatímco ústavní stížnost byla podána až dne 29. 5. 2015, a tudíž opožděně.
5. Ústavní soud zdůrazňuje, že v projednávaném případě nemohl přihlédnout ke skutečnosti, že stěžovatel proti témuž rozhodnutí Nejvyššího soudu brojil již svým návrhem na zahájení řízení před Ústavním soudem ze dne 7. 3. 2015. O tomto návrhu bylo zahájeno řízení pod sp. zn. III. ÚS 691/15 a vzhledem k tomu, že podaný návrh nesplňoval všechny zákonné podmínky pro své projednání (zejména podmínku stěžovatelova zastoupení advokátem), byl stěžovatel přípisem ze dne 25. 3. 2015 vyzván k odstranění jeho vad ve lhůtě 30 dnů a byl též poučen o následcích nesplnění výzvy. Stěžovatel následně dne 21. 4. 2015 Ústavnímu soudu zaslal blíže neodůvodněnou žádost o prodloužení stanovené lhůty. Vzhledem k tomu, že však ani poté vytknuté vady svého návrhu neodstranil, Ústavní soud tento návrh usnesením ze dne 21. 5. 2015 č. j. III. ÚS 691/15-9 odmítl dle § 43 odst. 1 písm. a) zákona o Ústavním soudu. Stěžovatelova ústavní stížnost ze dne 29. 5. 2015 tak již musela být předmětem nového řízení před Ústavním soudem.
6. Vzhledem k výše uvedenému byla ústavní stížnost odmítnuta jako podaná po zákonem stanovené lhůtě dle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu.
Poučení
Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné. V Brně dne 18. června 2015 Kateřina Šimáčková, v. r. soudkyně zpravodajka
Dotčená ustanovení
Citovaná rozhodnutí (1)
Tento rozsudek je citován v (0)
Doposud nikdo necituje.