II.ÚS 1375/20
V PLATNOSTI- MS Praha 23 Co 110/2020-95
- ÚS II.ÚS 1375/20
Ústavní soud odmítl ústavní stížnost, protože stěžovatelé nebyli zastoupeni advokátem a stížnost nebyla sepsána advokátem, což porušuje povinnosti podle § 30 až § 34 zákona o Ústavním soudu. Soud jim byla výzva k odstranění vad v lhůtě 30 dnů, kterou však nevyužili. Protože vady nebyly odstraněny, rozhodl Ústavní soud podle § 43 odst. 1 písm. a) zákona o Ústavním soudu o odmítnutí stížnosti bez ústního jednání. Výsledkem je, že stížnost nebyla přijata k projednání.
Rubrum
Ústavní soud rozhodl soudcem zpravodajem Davidem Uhlířem o ústavní stížnosti Jiřího Vitvara a Renaty Vitvarové, proti usnesení Obvodního soudu pro Prahu 9 ze dne 6. ledna 2020 č. j. 40 C 35/2018-86 a usnesení Městského soudu v Praze ze dne 31. března 2020 č. j. 23 Co 110/2020-95, takto:
Výrok
Ústavní stížnost se odmítá.
Odůvodnění
1. Ústavnímu soudu byla dne 12. 5. 2020 doručena stížnost stěžovatelů, doplněná podáním ze dne 27. 5. 2020, směřující proti v záhlaví uvedeným rozhodnutím.
2. Ústavní soud před tím, než přistoupí k meritornímu posouzení ústavní stížnosti, zkoumá, zda ústavní stížnost splňuje požadované náležitosti a zda jsou dány podmínky jejího projednání stanovené zákonem č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"). V předmětné věci ústavní stížnost stěžovatelů náležitosti tohoto zákona nesplňovala, neboť stěžovatelé nebyli pro řízení před Ústavním soudem zastoupeni advokátem a stížnost ani nebyla advokátem sepsána (§ 30, § 31 a § 34 odst. 1 zákona o Ústavním soudu). Proto byli stěžovatelé v souladu s § 41 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu vyrozuměni o vadách, které jejich stížnost vykazuje, přípisem ze dne 1. 6. 2020 a byla jim určena lhůta k odstranění vad v trvání 30 dnů od doručení výzvy. Výzva byla stěžovatelům doručena dne 6. 6. 2020.
3. Stěžovatelé v určené lhůtě vady návrhu neodstranili, ani ve stanovené lhůtě neinformovali Ústavní soud o tom, že se obrátili na Českou advokátní komoru se žádostí o určení advokáta a stanovená lhůta tak dne 7. 7. 2020 marně uplynula.
4. Vzhledem k tomu, že ve stanovené lhůtě vytýkané vady nebyly odstraněny, Ústavní soud podle ustanovení § 43 odst. 1 písm. a) zákona o Ústavním soudu podaný návrh mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků odmítl z důvodu neodstranění vad návrhu ve lhůtě k tomu určené.
Poučení
Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné. V Brně dne 2. září 2020 David Uhlíř v. r. soudce zpravodaj
Dotčená ustanovení
Citovaná rozhodnutí (0)
Žádné citované rozsudky.
Tento rozsudek je citován v (0)
Doposud nikdo necituje.