II.ÚS 518/98
V PLATNOSTI- KS Brno 17 Co 287/97
- ÚS II.ÚS 518/98
Ústavní soud odmítl ústavní stížnost, protože byla podána po uplynutí 60denní lhůty stanovené zákonem. Stížnost se týkala návrhu na zrušení konkrétních ustanovení zákona a návrhu na odložení vykonatelnosti rozsudku. Soud se v závěru odkázal na svou ustálenou judikaturu, podle níž návrhy na zrušení zákona nemohou být projednány, pokud je stížnost odmítnuta. Výsledkem bylo zamítnutí celé ústavní stížnosti bez přezkumu jejího obsahu.
Rubrum
II. ÚS 518/98 ČESKÁ REPUBLIKA USNESENÍ Ústavního soudu Ústavní soud České republiky rozhodl ve věci ústavní stížnosti 1. J. H. a 2. M. H., oba oba zastoupeni JUDr. I. R., advokátem, proti rozsudku Krajského soudu v Brně, sp. zn. 17 Co 287/97, ze dne 27. 4. 1998 a rozsudku Okresního soudu ve Znojmě ze dne 17. 1. 1995, sp. zn. 6 C 985/93-18, o návrhu na zrušení 1. ustanovení vyjádřeného v § 8 odst. 3 zákona 229/1991 Sb., ve znění pozdějších novel slovy "nebo bezúplatně převedl v souvislosti s uzavřením kupní smlouvy na budovu k níž pozemky patřily", 2. ustanovení vyjádřeného v nálezu Ústavního soudu České republiky ze dne 24. 5. 1994 (131/1994) slovy "V zbývající části se návrh zamítá" a návrhu na odložení vykonatelnosti rozsudku Krajského soudu v Brně, sp. zn. 17 Co 287/97, ze dne 27. 4. 1998, t a k t o Návrh ústavní stížnosti s e o d m í t á.
Odůvodnění
Stěžovatelé ústavní stížností ze dne 14. 12. 1998, doručenou faxem Ústavnímu soudu dne 14. 12. 1998 a doplněnou podáním doručeným dne 16. 12. 1998, napadli shora označená rozhodnutí, navrhli zrušení označených ustanovení a současně podali návrh na odložení vykonatelnosti napadeného rozsudku Krajského soudu v Brně, sp. zn. 17 Co 287/97, ze dne 27. 4. 1998. Stěžovatelé v ústavní stížnosti namítají porušení svých práv podle čl. 37 odst. 3 Listiny základních práv a svobod, protože jim nebyla poskytnuta stejná práva jako žalobci a zároveň spatřují v postupu soudu absenci spravedlivého soudního procesu ve smyslu čl. 38 odst. 2 Listiny základních práv a svobod. Podle ustanovení § 72 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje (§ 75 odst. 1), a není-li takového prostředku, dnem, kdy došlo ke skutečnosti, která je předmětem ústavní stížnosti. Běh lhůty počíná tedy již dnem doručení a tento den se včítá do 60 denní lhůty. Stěžovatelé v ústavní stížnosti uvádí, že napadený rozsudek Krajského soudu v Brně ze dne 27. 4. 1998, sp. zn. 17 Co 287/97, jiní, resp. jejich právnímu zástupci, byl doručen dne 14. 10. 1998. Ústavní soud si den doručení ověřil z doručenky založené ve spise Okresního soudu ve Znojmě, sp. zn. 6 C 985/93. Je tedy zřejmé, že lhůta k podání ústavní stížnosti uplynula dnem 12. 12. 1998. K té části návrhu, v níž se stěžovatelé domáhají zrušení 1. ustanovení vyjádřeného v § 8 odst. 3 zákona č. 229/1991 Sb., ve znění pozdějších novel, a 2. ustanovení vyjádřeného v nálezu Ústavního soudu České republiky ze dne 24. 5. 1994 (131/1994) slovy "ve zbývající části se zamítá", Ústavnímu soudu nezbývá než odkázat na svoji ustálenou judikaturu, podle níž návrh na zrušení zákona nebo jeho jednotlivých ustanovení, podaný spolu s ústavní stížností, musí sdílet její osud, je-li odmítnuta (srov. např. usnesení sp. zn.
111. ÚS 101/95, ÚS ČR, Sbírka nálezů a usnesení, sv. 4, C. H. Beck, 1996, str. 35l a násl.). Tento závěr neumožňuje ani projednání návrhu na odložení vykonatelnosti rozsudku Krajského soudu v Brně, sp. zn. 17 Co 287/97, ze dne 27. 4. 1998 a Ústavní soud se touto otázkou nezabýval. Z výše uvedených důvodů Ústavnímu soudu nezbylo, než ústavní stížnost jako návrh podaný po lhůtě stanovené pro jeho podání podle ustanovení § 43 odst. 1 písm. b) zákona č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů, mimo ústní jednání bez přítomnosti účastníků, odmítnout. P o u č e n í: Proti rozhodnutí Ústavního soudu se nelze odvolat. V Brně dne 15. prosince 1999 Vojtěch Cepl soudce Ústavního soudu
Dotčená ustanovení
Citovaná rozhodnutí (0)
Žádné citované rozsudky.
Tento rozsudek je citován v (0)
Doposud nikdo necituje.