Ústavní soud · Usnesení

III.ÚS 1422/07

V PLATNOSTI

Rozhodnuto 2007-12-19 · odmítnuto pro nedodržení lhůty · ECLI:CZ:US:2007:3.US.1422.07.1

  1. VS Olomouc 1 Co 49/2007-135
  2. ÚS III.ÚS 1422/07
Strojový souhrn generováno LLM

Ústavní soud odmítl ústavní stížnost, protože byla podána po uplynutí 60denní lhůty stanovené zákonem. Stížnost byla podána až den po uplynutí lhůty, která začala běžet dnem doručení posledního procesního prostředku. Soud se opřel o § 43 odst. 1 písm. b) zákona, podle něhož je stížnost náležitě odmítnuta, pokud není podána včas. Ústavní soud nepřijal návrh na prominutí zmeškání lhůty, které podle jeho konstantní judikatury není možné.

Rubrum

Ústavní soud rozhodl soudcem zpravodajem JUDr. Vladimírem Kůrkou ve věci ústavní stížnosti stěžovatelky M. K., zastoupené JUDr. Evou Drevňakovou, advokátkou se sídlem v Ostravě - Moravské Ostravě, Stodolní 26, proti usnesení Vrchního soudu v Olomouci ze dne 8. 3. 2007, č.j. 1 Co 49/2007-135, a usnesení Krajského soudu v Ostravě ze dne 26. 10. 2006, č.j. 23 C 69/2003-114, takto:

Výrok

Ústavní stížnost se odmítá.

Odůvodnění

V ústavní stížnosti, podané k poštovní přepravě dne 31. 5. 2007, stěžovatelka navrhla, aby Ústavní soud zrušil v záhlaví označená rozhodnutí obecných soudů, majíc za to, že jimi byla porušena její ústavně zaručená práva (podle čl. 36 odst. 1, čl. 37 odst. 2 a 3 a čl. 38 odst. 2 Listiny základních práv a svobod). Podle údajů doručenky, jejíž kopii si Ústavní soud vyžádal ze spisu Krajského soudu v Ostravě, sp. zn. 23 C 69/2003, provozovatel poštovních služeb ústavní stížností napadené usnesení odvolacího soudu dne 29. 3. 2007 bez předchozího pokusu o jeho doručení ("na žádost adresáta") uložil ve své provozovně (§ 46 odst. 3 a § 50b odst. 1 o.s.ř.). Stěžovatelka si zásilku vyzvedla osobně dne 31. 3. 2007. Podle § 72 odst. 3 zákona, lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů od doručení rozhodnutí o posledním procesním prostředku, který zákon stěžovateli k ochraně jeho práva poskytuje. V dané věci byl tento poslední opravný prostředek doručen stěžovatelce dne 31. 3. 2007 (§ 50b odst. 1, § 57 odst. 2 o.s.ř.), a dnem následujícím počala běžet výše uvedená lhůta 60 dnů; posledním dnem lhůty pak byl den 30. 5. 2007. Byla-li ústavní stížnost podána až 31. 5. 2007, stalo se tak po jejím uplynutí. Připomíná se, že zmeškání této lhůty podle konstantní judikatury Ústavního soudu nelze prominout. V důsledku toho nezbylo než soudcem zpravodajem (mimo ústní jednání) ústavní stížnost podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona odmítnout, neboť je návrhem podaným po lhůtě stanovené tímto zákonem.

Poučení

Proti usnesení Ústavního soudu není odvolání přípustné. V Brně dne 19. prosince 2007 Vladimír Kůrka soudce zpravodaj

Dotčená ustanovení

Citovaná rozhodnutí (0)

Žádné citované rozsudky.

Tento rozsudek je citován v (0)

Doposud nikdo necituje.