III.ÚS 416/98
V PLATNOSTIÚstavní soud odmítl ústavní stížnost, protože byla podána po uplynutí 60denní lhůty určené zákonem. Lhůta začala dnem doručení posledního rozhodnutí, které bylo právně moci nabyto 28. července. Stížnost byla odeslána až 28. září, tedy po skončení lhůty. Soud se nezabýval dalšími podmínkami přípustnosti, protože lhůta nebyla dodržena.
Rubrum
III. ÚS 416/98-16 ČESKÁ REPUBLIKA USNESENÍ Ústavního soudu Ústavní soud rozhodl ve věci navrhovatelů Ing. V.M. a E.M., zastoupených advokátkou JUDr. A.Š., o návrhu ze dne 25. září 1998, takto :
Výrok
Návrh se odmítá.
Odůvodnění
: Návrhem, podaným k doručení Ústavnímu soudu 28. 9. 1998, se stěžovatelé domáhali zrušení rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové č. j. 25 Co 77/97-315, ze dne 19. června 1998, a rozsudku Okresního soudu v Semilech ze dne 9. prosince 1996, č.j. 3 C 506/92-240. Uvedli, že současně podali proti rozhodnutí krajského soudu dovolání, neboť mají za to, že je přípustné ve smyslu § 238 odst. 1 písm. a) občanského soudního řádu, když směřuje proti měnícímu rozsudku odvolacího soudu. Podle ustanovení § 72 odst. 2 zák. č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, ústavní stížnost lze podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje, a není-li takového prostředku, dnem, kdy došlo ke skutečnosti, která je předmětem ústavní stížnosti. Z obsahu stížnosti a stěžovateli připojené kopie rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové ze dne 19. června 1998 bylo zjištěno, že označené rozhodnutí nabylo právní moci 28. července 1998, a že tedy bylo stěžovatelům doručeno nejpozději tímto dnem. Lhůta k podání ústavní stížnosti, jejíž běh započal 28. července 1998, skončila dne 25. září 1998, a poněvadž k odeslání návrhu došlo 28. září 1998, byla stížnost podána po uplynutí lhůty. S ohledem na uvedené soudce zpravodaj, mimo ústní jednání a bez přítomnosti účastníků, v souladu s § 43 odst. 1, písm. b) zák. č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů, návrh odmítl - když byl podán po lhůtě stanovené v § 72 odst. 2 cit. zákona. Poněvadž byl návrh odmítnut pro jeho opožděné podání, nezabýval se Ústavní soud již dalšími podmínkami ústavní stížnosti, zejména pak její přípustností ve smyslu § 75 odst. 1 zák. č. 182/1993 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Poučení
Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné. V Brně dne 14. října 1998 JUDr. Pavel Holländer soudce zpravodaj
Dotčená ustanovení
Citovaná rozhodnutí (1)
Tento rozsudek je citován v (0)
Doposud nikdo necituje.