III.ÚS 474/99
V PLATNOSTI- OS Kolín 9 C 1221/95-57
- KS Praha 28 Co 351 a 352/96-88
- ÚS III.ÚS 474/99
Ústavní soud ČR odmítl návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti, protože byl podán po uplynutí 60denní lhůty určené zákonem. Lhůta začala dnem doručení rozhodnutí Nejvyššího soudu, které bylo odesláno právní zástupkyni stěžovatelů. Podání bylo předáno poště až dva dny po skončení lhůty, i když bylo předáno plnou mocí. Soud se opřel o § 72 odst. 2 zákona o Ústavním soudu a § 57 odst. 3 občanského soudního řádu.
Rubrum
Ústavní soud ČR rozhodl ve věci návrhu na zahájení řízení o ústavní stížnosti stěžovatelů O. Š. a V. Š., zastoupených JUDr. D. B., advokátkou, t a k t o :
Výrok
Návrh se o d m í t á .
Odůvodnění
Ústavnímu soudu bylo dne 27. 9. 1999 doručeno podání označené jako blanketní ústavní stížnost, které bylo podepsáno JUDr. D. B., advokátkou. V podání byli jako navrhovatelé označeni O. Š. a V. Š., podání směřovalo proti usnesení Nejvyššího soudu ČR, čj. 2O Cdo 1221/98-117, ze dne 30. 6. 1999. Uvedeným usnesením bylo odmítnuto dovolání, podané stěžovateli, proti usnesení Krajského soudu v Praze, čj. 28 Co 351 a 352/96-88 ze dne 12. 8. 1996, jímž bylo potvrzeno usnesení Okresního soudu v Kolíně, čj. 9 C 1221/95-57, ze dne 6. 2. 1996, kterým byl zamítnut návrh na povolení obnovy řízení. K podání nebyla přiložena plná moc k zastupování označených stěžovatelů. Podle § 72 odst. 2 zák. č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o Ústavním soudu"), lze ústavní stížnost podat ve lhůtě 60 dnů. Tato lhůta počíná dnem doručení rozhodnutí o posledním prostředku, který zákon k ochraně práva poskytuje. Ze spisu, sp. zn. 9 C 1221/95, Okresního soudu v Kolíně zjistil Ústavní soud, že napadené rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR bylo doručeno právní zástupkyni stěžovatelů, kteří v řízení před obecnými soudy byli v postavení žalované strany, dne 26. 7. 1999. Tímto dnem také podle § 72 odst. 2 cit. zákona počala plynout lhůta pro podání ústavní stížnosti. Lhůta skončila dne 23. 9. 1999. Ve smyslu § 63 cit. zákona a § 57 odst. 3 občanského soudního řádu je lhůta zachována, jestliže je posledního dne lhůty podání odevzdáno orgánu, který má povinnost je doručit. Tímto orgánem je i pošta. V předmětné věci bylo podání učiněné advokátkou předáno k poštovní přepravě dne 24. 9. 1999, tedy po lhůtě stanovené pro jeho podání zákonem o Ústavním soudu. Na této skutečnosti se nemění nic tím, že právní zástupkyně stěžovatelů podala i řádně odůvodněnou ústavní stížnost s přiloženou plnou mocí. Toto úplné podání však bylo předáno k poštovní přepravě až 27. 9. 1999. Vzhledem k této skutečnosti nezbylo Ústavnímu soudu než návrh na zahájení řízení o ústavní stížnosti podle § 43 odst. 1 písm. b) zákona o Ústavním soudu odmítnout, protože návrh byl podán po lhůtě, stanovené pro jeho podání tímto zákonem. P o u č e n í : Proti tomuto usnesení není odvolání přípustné. V Brně dne 15. prosince 1999
Dotčená ustanovení
Citovaná rozhodnutí (0)
Žádné citované rozsudky.
Tento rozsudek je citován v (0)
Doposud nikdo necituje.